A magyar vezetők azonban ihletet kaptak a sorozattól, ugyanis az új egészségügyi törvény értelmében az egészségügyi dolgozókat az állam 1+1 évre oda helyezi át, ahova akarja. Ez azonban rájuk nézve sokkal súlyosabb következményekkel jár, még akkor is, ha eltekintünk attól, hogy Fleischman doki fiktív szereplő. Egyrészt ő ugye eleve úgy kezdte az egyetemet, hogy ezt tudta, így kalkulálta a jövőjét - egy mai magyar orvos viszont tök nem készült erre, és esetleg jó oka lehetne azon a településen maradni, ahol eddig dolgozott (például ott élnek az idős szülei, akiket gondoznia kell, uram bocsá' egy ottani oktatási intézményben kezdett el egy továbbképzést). Az sem mindegy, hogy valakit a karrierje elején helyeznek-e az isten háta mögé, amikor még kevesebb dolog köti helyhez - oké, Fleischmannek van egy menyasszonya, de egy ilyen viszonyt azért könnyebb távkapcsolatként működtetni, mint egy négygyerekes családot, ahol esetleg a két szülőt különböző településekre vezényelték. Fleischman általános orvos és a maga ura, a magyar egészségügyi dolgozók többsége azonban több kollégával együtt dolgozik egy intézményben, ahol megvannak a szerepek és a hierarchia, és mindez felborul, ha mondjuk az osztályvezető főorvost váratlanul eltávolítják. (Hannah Arendt szerint a totalitáriánus rendszerekre jellemző, hogy folyton áthelyezik az embereket, nehogy a Vezéren kívül bárki más is hatalomhoz jusson - de ami az adminisztrációban maximum káoszt okoz, az az egészségügyben tragédiát.) Fleischman dokinak a jelek szerint fizetik a szállását és ellátását, az új magyar törvény erről nem gondoskodik. Végül az sem mindegy, milyenek a munkakörülmények. Cicelyben meglepően jó a rendelő felszereltsége, ha pedig laborvizsgálatra van szükség, a doki elküldi az anyagot Anchorageba, és másnap már jön vissza a lelet. A magyar állami egészségügy szerintem még a nagyvárosokban sem éri el ezt a szintet. És még van egy apróság. Fleischman dokinak nincs magánpraxisa, a magyar állami egészségügyben dolgozók közül sokaknak viszont van. Mivel az új törvény a másodállás vállalását is megtiltja az orvosoknak, választaniuk kell - és akik megszokott helyükön, megfelelő munkakörülmények között, eddigi lakhelyükön szeretnének dolgozni, azok a magánpraxist választják majd.
Kedvem lenne lecseszni a sorozat alkotóit, amiért ők voltak az értelmi szerzői ennek az őrültségnek - de hát szegények nyilván nem számítottak arra, hogy Abszurdisztánban megvalósulnak a forgatókönyvírók legőrültebb ötletei. Úgyhogy inkább a magyar vezetésnek üzenem: gondolja át ezeket a tényezőket és az egészségügyi dolgozók által benyújtott tiltakozásokat, és írja át a törvényt. Magyarországon élő honfitársaimnak pedig üzenem, ne lepődjenek meg, ha az erdőben sétálva egy hatalmas fehér buborékházat vagy egy láthatatlan emberrel beszélgető indián fiút pillantanak meg.
2020. október 26., hétfő
Miért éppen Alaszka, avagy a többezer Fleischman doki országa
Ugye emlékszünk még ennek a 90-es évekbeli kedvencnek a kerettörténetére? Adva van egy tehetséges, ámde csóró new yorki zsidó fiú, aki szerződést köt Alaszka állammal: ennek értelmében az állam fizeti neki az orvosi egyetem tandíját, cserébe ő utána két évig egy isten háta mögötti alaszkai kisvárosban, Cicelyben dolgozik majd háziorvosként. Ez az alaphelyzet ugyanúgy a sorozat abszurd humorának megnyilvánulása, mint az erdő közepén szó szerint buborékban élő hiperallergiás hipochonder vagy az öreg indián szelleme, akit kizárólag Ed lát.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése