***SPOILER***
Sokan – jómagam is – másfajta befejezést vártunk. Valami olyat, hogy Florence az ellene folytatott áskálódás ellenére a faluban maradhat, például mert a falu egyszerű népe kiáll mellette, vagy mert megörökli öreg barátja házát és berendezi ott új könyvesboltját. De nem ez történik: Florence elhajózik, és csak annyiból van happy end, hogy ellenségei sem tudják rátenni a kezüket a Régi Házra, illetve hogy sok évvel később valaki, akire hatással volt, megvalósítja az álmát. Őszintén szólva azonban a happy endek nem lettek volna reálisak. A falu egyszerű népének nem sok esélye lett volna a hatalmasokkal szemben. Ha pedig Florence átköltözik könyvesboltjával máshová, azzal egyrészt kompromisszumot köt, másrészt csak elodázza a végkifejletet, hiszen esélyes, hogy ellenségei ott sem hagyták volna békén.
A CEU most már igen valószínű, és az OSI már megtörtént távozásával kapcsolatban kétfajta ellenvéleményt hallani: az egyik szerint mindenképpen maradniuk kellene, a másik pedig nem érti, miért nem mentek el már sokkal előbb. Főleg az OSI távozásával kapcsolatban posztolták többen is, hogy „elárulja” Magyarországot és az itteni civil társadalmat. Pedig attól, mert Berlinben van a székhelye, még segíthet a magyar civileknek (most is több olyan OSI program van folyamatban, amely magyarokat is támogat). Csak annyi változott, hogy most több energiát tudnak a civil társadalom támogatására használni, mert nem foglalja le őket, hogy a magyar kormány ellen csatározzanak. (Ha Florence-nek nem kellett volna minden követ megmozgatnia a könyvesboltja fenntartásáért, többet dolgozhatott volna ott és nem kellett volna a „menyét”, de inkább görény Milót alkalmaznia.) A CEU-n ugyanígy fognak magyar diákok is tanulni a jövőben, akik – még ha külföldön élnek is – eljuttathatják volt hazájukba a tudományos eredményeiket és inspirálhatják az új nemzedéket, ahogyan Florence is hatással volt Christine-re. A magyar állam tehát csak veszít, de semmit sem nyer ezeknek az intézményeknek a kiutálásával, ahogyan az angol falu hatalmasai se profitáltak végül semmit Florence távozásából.
És hogy miért nem előbb? Mert, Florence-hez hasonlóan volt egy álmuk, amit meg akartak valósítani, és egy darabig sikerült is. Az OSI és a CEU eredeti célja az volt, hogy segítsék a demokratikus átmenetet Közép-Kelet-Európában, és ezen belül hangsúlyozottan Magyarországon. Csakhogy kiderült: az a bizonyos átmenet Magyarországon egyáltalán nem demokratikus irányba halad. Noha a magyar kormány már több mint egy éve vegzálja a CEU-t, pár tüntetésen felül semmi nem történt az egyetem érdekében, pedig ez lehetett volna a magyar demokrácia Stonewallja, a szikra, amely elindítja a nagyléptékű társadalmi változást. De a kormány elleni fellépés kimerül a „nem hagyjuk” kántálásban, azután pedig hagyjuk. Egy ilyen ország ne csodálkozzon, ha demokratikus intézmények, világszínvonalú egyetemek, valamint számos magánember (és pandaféle) más országba költözik, hogy onnan próbáljon inspirációt nyújtani a jövő Christine-jeinek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése