2024. december 31., kedd

Zac Brown Band: Knee Deep

 https://www.youtube.com/watch?v=9n5G0qFBsHM&ab_channel=ZacBrownBand


***SPOILER***

A dal főszereplője folyton egy olyan életről álmodozik, ahol térdig vízben ülhet a tengerparton, nézheti a napfelkeltét, és csak azon kell aggódnia, hogy a dagály el ne sodorja a székét. Aztán egy ponton rájön, hogy tulajdonképpen ezt akár meg is valósíthatja, és a dal végén már nem álomként, hanem a mindennapjai leírásaként jelenik meg ez a kép.



Mondjuk annyiban különbözöm Zac Browntól, hogy nekem kell egy kicsit utaznom a tengeri napkelte-nézéshez (egy ilyenen készült a kép, bár nem térdig vízben), és ahhoz, hogy ilyen helyen éljek, kicsit több kellett, mint egyszerűen elhatározni és jönni. Azzal is tisztában vagyok, hogy a "bármit lehet, csak akarni kell"-mentalitás nem vesz tudomást a rendszerszintű hátrányokról, és hogy több szempontból privilegizált helyzetemnek köszönhetően kevesebb nehézségbe ütköztem, mintha mondjuk putriban születtem volna (bár ismerek olyat, aki ott született, és szintén sikerült álmai országába költöznie). Ahhoz, hogy itt vállalkozást tudjak indítani és be tudjak illeszkedni, kellett egy megfelelő mentalitás (ld. https://mmreflexiok.blogspot.com/2024/06/a-turista-esete-tul-rancos-krumplival.html) és megfelelő mennyiségű kutatómunka az ideköltözés előtt. És persze nem töltök teljes napokat "térdig vízben", és előfordul, hogy a munka miatt le kell mondanom a strandolásról vagy egy karneváli eseményről - de ez számomra magától értetődik, soha nem is számítottam arra, hogy idilli semmittevésből fogok itt megélni. Mindezzel együtt ugyanúgy megvalósult álomnak élem meg ezt a már több mint két éve tartó állapotot, mint a dal főszereplője. A sokkal demokratikusabb, el- és befogadóbb társadalom mellett (amiről már több bejegyzésben írtam, pl. itt: https://mmreflexiok.blogspot.com/2023/02/a-karneval-senior-kiralynoje.html) a természetközeliség is nagyban hozzájárul ehhez az érzéshez. Márpedig szép tájak mindenhol vannak, és simán lehet, hogy valakinek nem a tengerparti napkelte, hanem valamely más természeti hely hozza el ugyanezt a harmóniát. Szóval az új évre kívánom mindenkinek, hogy találja meg "a saját Paradicsomát", ahogy a dal fogalmaz, és szánjon időt arra, hogy ott lehessen.

2024. december 22., vasárnap

Hallatlan - Dylan, a divatdiktátor

 

***SPOILER***

Annak is van előnye, ha az ember apukája a reptéri csomagkiadásnál dolgozik: azokat a csomagokat, amelyekért nem jelentkezik senki, hazaviheti (legalábbis ezen sorozat szerint), a bennük levő ruhákkal pedig azt csinál, amit akar. Bár ezeknek egy része elég bizarr, Dylan felveszi őket az iskolába - és hamarosan azzal szembesül, hogy minden diák, sőt néhány tanár, az ő stílusát kezdi utánozni. Ez eléggé irritálja, így egyik nap ebédnél hosszas beszédet intéz a többiekhez arról, hogy nem kell másokat követni, mindenki lehet önmaga, és viselheti azt, ami neki tetszik. Meg is kérdez pár diákot, ők mit viselnének legszívesebben, ám nem olyan válaszokat kap, amire számított: van, aki zoknival hordana szandált, más színes cowboykalapban járna. Néhány ilyen válasz után Dylan elszörnyed és rögtön visszakozik korábbi álláspontjától, bejelentve: "Holnap mindenki jöjjön kékben!"

A Partizán című műsor transzfóbiája most már olyan méreteket öltött, hogy még a Háttér Társaság is kritikát fogalmazott meg vele szemben (némi fáziskéséssel, hiszen évek óta jelennek meg transzfób tartalmak a csatornán). A legnagyobb gáz az, hogy a Partizán feministának mondja magát, látszólag szívén viseli a kisebbségek érdekeit - de csak azokét, amelyek nekik szimpatikusak. Ahogyan Dylan szerint mindenki viselhet, amit akar, amíg nem szandált akar zoknival, úgy Gulyás Marciék szerint is fontos az emberek önrendelkezése, de csak amíg azonosulnak a születéskor kijelölt nemükkel. Ami azért különösen nagy probléma, mert sok ellenzéki érzelmű magyarnak a Partizán az első számú információs csatornája, amelynek lelkesen hirdetett ellenzékisége mögött nem veszik észre a kormány transzfób irányvonalát megtámogató üzeneteket. Pedig akár azért tagadja valaki a nemi identitáshoz való jogot, mert esszencialista módon értelmezi a férfi és női szerepeket, akár azért, mert a nőket véli védeni a maguknak női identitást hazudó férfiaktól, az eredmény ugyanaz. (A maguknak női identitást hazudó férfiakat illetően csak annyit, hogy nyilván minden szabályozással vissza lehet élni; biztos vannak nők, akik hamisan vádolnak meg férfiakat bántalmazással vagy szexuális erőszakkal, mégse mondja egyetlen feminista se azt, hogy emiatt a törpe kisebbség miatt el kell törölni a bántalmazással vagy a szexuális erőszakkal kapcsolatos jogszabályokat.)

Csakhogy, kedves Partizán, az emberi jogok nem így működnek. Nemcsak addig kell engedni, hogy mindenki azt viseljen, amit akar/annak azonosítsa magát, aminek akarja, amíg ez megfelel a mi ízlésünknek. Nem mazsolázgathatunk a csoportok között, hogy melyiknek adjuk meg az önrendelkezés jogát és melyiknek nem. Azzal a retorikával, hogy a transz nők "női ruhás férfiak", a kormány irányvonalát erősítitek - hogy szándékosan-e, azt nem tudom (nem tartom kizártnak), de ellenzéki műsortól semmiképpen sem elfogadható módon.

2024. december 18., szerda

The Forgotten Pacific - Tuvalu, a digitális ország

 

Óceánia országai a saját bőrükön érzik a klímaváltozást, így érthető, hogy a környezetvédelmi aktivizmusban is élen járnak. Ez a doku (ami amúgy ingyen megnézhető a Youtube-on: https://www.youtube.com/watch?v=cvCMGuIy79A&ab_channel=TheCoconetTV) áttekinti a különböző környezetvédelmi kezdeményezéseket az egyes csendes-óceáni szigetcsoportokon. Ezek között vannak különböző védőintézkedések, mint a nemzetközi lobbizás, környezettudatosító kurzusok diákoknak, mangroveerdők ültetése az erózió megelőzésére vagy éppen a kifehéredett korallok újbóli életre keltése és melegebb vízhez való hozzászoktatása, hogy életben maradjanak az óceán felmelegedése esetén is (ez utóbbi számomra különösen érdekes, mert azt a fajta megőrző helyett reziliencianövelő attitűdöt tükrözi, amiről itt írtam: https://mmreflexiok.blogspot.com/2018/06/attenborough-barkaja-avagy-idomitsunk-e.html). Ugyanakkor vannak, akik tudatosan készülnek a worst case scenarióra - és nem lehet hibáztatni őket, hiszen a párizsi egyezményben meghatározott másfél fokos hőmérséklet-növekedés betartására akkor se lett volna túl sok esély, ha nem Trump nyeri az amerikai választásokat. Tuvalu szigete megállapodást kötött Ausztráliával, amelynek keretében a tuvaluiak apránként átköltözhetnek a szigetkontinensre és ott megélhetést biztosítanak nekik. Tuvalu azonban mást is csinált: digitálisan feltérképezte teljes területét, és erről létrehozta az ország digitális változatát (erről bővebben lehet olvasni ebben a BBC-cikkben, amelyben link formájában illusztrációt is kapunk: https://www.bbc.com/future/article/20241121-tuvalu-the-pacific-islands-creating-a-digital-nation-in-the-metaverse-due-to-climate-change). Ezzel nemcsak azt szeretnék elérni, hogy a tuvalui kultúra elemei megmaradjanak, hanem szeretnék, hogy a digitális rekreációt önálló országként ismerjék el. Egyelőre ezt csak pár állam tette meg (többségük szintén óceáni szigetország, vagyis a személyes érintettség is közrejátszott náluk), és a nemzetközi jog pillanatnyilag nem ad rá lehetőséget, hogy egy földrajzi területtel és állandó lakossággal nem rendelkező hely önálló állam lehessen.

Természetesen nagyon drukkolok, hogy Tuvalu fizikai valójában is megmaradjon, de érdekes lehet belegondolni, mivel járna, ha tényleg eltűnne az óceánban és csak digitális replikája formájában maradna önálló állam. Mit jelentene mindez arra nézve, hogyan gondolkodunk a nemzeti szuverenitásról? Elképzelhető lenne-e például, hogy a példán felbuzdulva a romák is létrehozhatnák saját digitális országukat, amely esetleg hatékonyabban tudná védeni a roma embereket a diszkriminációval és előítéletekkel szemben, vagy ez csak olyan országoknak lenne megengedett, amelyek valaha a fizikai térben is léteztek? Vagy létrejöhetne-e például egy digitális Jugoszlávia, amelyben állampolgárságot kérhetne bárki, aki a szövetség egyetlen utódállamával sem tud azonosulni? Ha lenne egy ilyen kezdeményezés, azt megvétózhatná-e (és megvétózná-e) mondjuk Szerbia vagy Szlovénia? És mi lenne, ha országot hoznának létre olyan közösségek is, amelyek nem a hagyományos értelemben vett nemzetek? A Queer Nation fogalma ugyan az 1980-as évekhez köthető, de azért napjainkban is bőven vannak LMBT+ emberek, akik sokkal erősebben azonosulnak saját közösségükkel, mint azokkal a fizikai országokkal, ahol diszkrimináció vagy akár üldöztetés éri őket. A digitális térben létrehozhatnánk vajon Queerországot? És a mostani homofób országok vajon tiltakoznának az elfogadása ellen, vagy pont örülnének, hogy megszabadulnak LMBT+ állampolgáraiktól? Már ha megszabadulnának, hiszen ahogy Tuvalun is laknak olyanok, akik még katasztrófa esetén se lennének hajlandóak elköltözni, úgy nyilván maradnának bőven LMBT+ emberek, akik a saját országuk állampolgárai akarnak majd maradni akkor is, ha szabadon csatlakozhatnának a Queer Nemzethez, vagy esetleg kettős állampolgárságot szeretnének.

Filozófiai értelemben további kérdés, hogy jó lenne-e, ha lehetőség lenne digitális nemzetek létrehozására? Nem erősítené-e ez fel az emberiség megosztottságát és azt a fajta mi/ők gondolkodást, ami falakat emel az emberek közé és akadályokat gördít a közös cselekvés, köztük pont a klímaaktivizmus útjába? Vagy pont azzal, hogy eltér a hagyományos nemzetkonstrukciótól, felhívja a figyelmet arra, hogy a nemzetek képzelt közösségek, és potenciálisan lehetővé tenné az olyan közösségek politikai tényezőként való elfogadását is, amelyek nem a megszokott nemzetfogalomban gyökereznek? A közösséghez tartozás alapvető emberi igény, és a már emigrált tuvaluiak valószínűleg örülnek, hogy ha nem is fizikai valójában, de bármikor láthatják szülőföldjüket 5000 km-es repülőút nélkül is. Mint már említettem, megbélyegzett, diszkriminált csoportoknak jelentős támogatást adhat, és nemcsak erkölcsi értelemben, ha van valahol egy ország, amelyet magukénak mondhatnak - bármit gondolunk is Izraelről, az antiszemitizmus elleni harcban betöltött szerepe tagadhatatlan. Ha egy nemzet meglétét nem kötnénk feltétlenül egy földrajzi helyhez, egy csomó háború is elkerülhető volna, amelyeket az ország egykori területeinek visszaszerzésére indítottak - kérdés persze, Ukrajna mit szólna egy olyan digitális Oroszországhoz, amelynek az ő területük is része, és mit szólna egy ilyen konstrukcióhoz mondjuk a nemzetközi jog. Ha a digitális Tuvalut teljes értékű nemzetnek fogadnák el, talán máshogy kezdenénk a nemzetekről gondolkodni, és ez hosszú távon előnyös is lehet.

(Ideteszek még egy képet Tuvaluról egy másik BBC-cikkből, hogy ha netán mégse jönne össze a digitális projekt és elsüllyedne a szigetcsoport, itt meglegyen.)



2024. december 8., vasárnap

Sheldon és Amy "A farm, ahol élünk"-vacsorája, avagy a "hagyományos ízekről"


 

***SPOILER***

Az Agymenőknek ebben az epizódjában Sheldon  meglepetést szerez Amynek: rekonstruál egy olyan vacsorát, amilyet a lány kedvenc sorozatában, A farm, ahol élünkben fogyaszthattak. Még a vajat is maga köpüli hozzá (valószínűleg nem a képen látható vajköpülővel, mert az a kárpátalja.ma oldalról származik, de ugyanígy néz ki). Itt jön a spoiler: mindketten betegek lesznek tőle.

Karácsony környékén megvan a hagyománya, miket szokás enni, és ennek kapcsán a közösségi média tele van hőbörgéssel azzal kapcsolatban, hogy "elrontják" a klasszikus ételeket. Micsoda agyament ötlet már a gesztenyés szaloncukor, a rántott töltött káposzta, a marcipános beigli vagy angoloknál a gluténmentes vegán karácsonyi puding? Van, aki azt mondja, oké, legyen ilyen is, de ne nevezzék hagyományosnak, mert a hagyományos az a zselés/rántatlan/mákos/gluténos-vajas.

Korábban már írtam arról, hogy a "hagyományos" "nemzeti" ételek gyakran nem olyan hagyományosak és/vagy nem olyan nemzetiek, mint gondolnánk (https://mmreflexiok.blogspot.com/2021/01/buso-kapitoliumban-avagy-ne-higgyuk-mar.html) Ezeknek az ételeknek azonban az összetevői is változtak. A szaloncukor például eredetileg fondantból készült, és amikor bejött a zselés változat, valószínűleg ugyanakkora felháborodást váltott ki egyesekben, mint napjainkban a gesztenyés, rumosmeggyes és hasonló ízesítések. Még a hagyományos módon készült ételeknek is más az íze, mint régen, mert maguk az alapanyagok változtak. A nagyüzemi állattartásból származó tejtermékek akkor is tartalmaznak adalékanyagokat, ha nem tartósítószerrel kezelt változatot veszünk. A lovagi éttermekben feltálalt "középkori" marha- és sertéssülteket egészen más marha- és disznófajtákból készítik, mint amelyek húsát a középkori lovagok ették. Míg hagyományosan az édességeket Közép-Európában répacukorral vagy mézzel készítették, manapság majdnem mindenki nádcukrot használ, és sokkal többet, mint régen, amikor ez még luxus volt. Egy ismerősömnek mesélte cukrász haverja, hogy a paleo süteményeket (amelyek ugye nem tartalmaznak hozzáadott cukrot) tele kell nyomni ízfokozókkal, mert a vendégek ízetlennek találják, ha pusztán a gyümölcs eredeti cukortartalma ízesíti - pedig ugye a mai nemesített gyümölcsök sokkal édesebbek, mint eredeti változataik, ezt bárki igazolhatja, aki kóstolt már vadalmát.

A hagyomány egy társadalmi konstrukció, ami arra szolgál, hogy az emberek kapcsolatban érezzék magukat a régebbi korok kultúrájával. Azonban a hagyományok is változnak, adaptálódnak ahhoz a kultúrához, amely körülveszi őket. Másik blogomon már poénkodtam azon, hogy a tenerifei betlehemi jelenetek a tenerifei parasztok, nem pedig az ókori Izrael hétköznapjait veszik alapul (https://macskamedve.blogspot.com/2024/01/anakronisztikus-betlehemek.html), de igazság szerint a katolikus vallás pont azért tudott megmaradni olyan sok helyen, mert adaptálódott a körülötte levő kultúrához. (Az más kérdés, hogy mostanában mintha elfelejtene adaptálódni a változásokhoz, és ennek meg is van az eredménye: https://mmreflexiok.blogspot.com/2024/09/anti-doncamillok-az-egyhazban.html). Természetes, hogy az emberek módosítani kezdenek a hagyományos ételeken is, ha az elérhető alapanyagok vagy az igények változnak. Vannak persze olyan újítások, amelyek más szempontból is elvetik a sulykot (szerintem a rántott töltött káposzta elfogyasztása után Sheldon és Amy visszasírná a hagyományos farmvacsorát), de az, hogy valami "nem elég hagyományos", egész egyszerűen nem valid érv, hiszen a hagyománynak kulcsfontosságú eleme a változás képessége.

2024. november 27., szerda

Beszélnünk kell Kevinről, és a magyar politikáról is

 

Függetlenül attól, hogy felelősnek tartjuk-e Évát bármilyen mértékben azért, hogy fiából sorozatgyilkos lett (szerintem ez senkinek sem spoiler, aki jegyet vesz a darabra), azt mindenképpen el kell ismernünk, hogy már idejekorán látta a jeleket. Egészen fia kiskorától feltűntek neki olyan dolgok, amiket nem tartott okénak, és fel is hívta ezekre férje figyelmét. A fiát rajongásig szerető apa azonban, mindenki mással karöltve, folyamatosan elhessegeti ezeket a gyanúkat, mondván, hogy ez tök normális, minden gyereknek vannak fura dolgai, ne tessék ezt túlgondolni, anyuka. És már régen késő, mikor rájönnek, hogy nem anyuka gondolta túl (már akik megérik persze).

 

A darabot nézve jöttem rá, hogy az Orbán-rezsim kezdete óta hányszor éreztem magam ugyanúgy, mint Éva. Sorra jöttek az olyan törvények, amelyek néhányunk fejében megkongatták a vészharangot, de a többség csak legyintett rá, és közölte, hogy rémeket látunk. Ilyen volt például a Lex CEU, amelynek hatására többen vizionalizálták a magyar felsőoktatás szabadságának megszűnését, vagy az a 2019-es törvény, amely szerint az iskolaigazgató kerülhet bajba, ha beenged iskolájába „a gyerekek fejlődésére káros” programokat. Én rögtön beleláttam, hogy ez elsősorban a Melegség és Megismerés ellen irányul, de a legtöbben nem hittek nekem. Aztán csak jöttek folyamatosan a törvények, míg végül ténylegesen sikerült egy olyan kombót létrehozni, amely ellehetetlenítette a programot.

Persze jogos megállapítás a darabban, hogy Éva azért látja jobban Kevin gázos tulajdonságait, mert kevésbé szereti őt, mint az apa. Akik nagyon erősen kötődnek Magyarországhoz, nemcsak a mindent átható propaganda miatt veszik kevésbé észre az intő jeleket, hanem mert azokkal szembesülni kognitív disszonanciát okozna nekik. Külföldön élve fizikailag és érzelmileg is nagyobb távolságban vagyunk az országtól, ráadásul van egy összehasonlítási alapunk egy (ideális esetben) demokratikus közeggel. Szóval jó lenne, ha a Magyarországon maradtak meghallanák a figyelmeztetésünket: az ország nagyon rossz irányba halad, és ez sokkal több áldozatot követel majd (és követelt meg már most is), mint Kevin ámokfutása.

2024. november 16., szombat

Balomania, avagy újra a giccsről és a "magas művészetről"

 


A brazil nagyvárosok szegénynegyedeiben a férfiak különös hobbit űznek: színes hőlégballonokat készítenek és röptetnek fel az égbe, míg mások a leesett hőlégballonokat "levadásszák", sőt újrahasznosítják. A hagyomány állítólag vallási eredetű, de aztán szélesebb körben elterjedt, amióta pedig betiltották, "bandákba" szerveződött (többnyire) férfiak űzik titokban, folyamatosan menekülve a rendőrség elől. Az a furcsa helyzet áll elő, hogy a maszkulinitás elemévé emelkedett az, hogy valaki hosszú éveken át papírcsíkokat ragaszt egybe, hogy a képen láthatóhoz hasonló mintákat létrehozzon. Ezek az emberek végtelenül szorgalmasak, hiszen kereső munkájuk mellett (ami fontos, hiszen a léggömbözés drága mulatság) napi több órát töltenek léggömbkészítéssel, csapatmunkában. A csapatok között barátságos versengés folyik, nyilván mindenki fel akar vágni a maga léggömbjével, ugyanakkor segítenek egymásnak, ahol tudnak. És az, hogy a film rendezőnőjét is befogadták a közösség teljes értékű tagjaként, mutatja azt is, hogy ez a fajta maszkulinitás nem is annyira exkluzív, mint mondjuk az angol férfikluboké.

E rövid genderelemzés után leginkább arról szeretnék beszélni, ami felmerül kérdésként a filmben is: művészet-e a hőlégballonozás? A megkérdezett gyerekek egyöntetűen vallják, hogy igen, mivel a léggömbök szépek, és alkotóik önmagukat fejezik ki rajtuk keresztül. A törvényhozók és a rendőrség persze nem ezt gondolja. Az egyszerű nép alkotásait inkább giccsnek, mint műalkotásnak szoktuk tekinteni - kivéve persze azt a fajta "népművészetet", amelyet a 19. században a nacionalizmus fedezett fel magának mint az adott "nemzet lelkének" kifejeződését, és emelt piedesztálra. Ebből az az ellentmondásos helyzet alakult ki, hogy míg a Miska kancsó művészi alkotásnak számít, a latin-amerikai népi kultúra színességét festményeibe beemelő Frida Kahlo képei a magas művészet ünnepelt alkotásai, az ugyanezen motívumokat felhasználó léggömbök giccsnek számítanak.

Korábban már írtam arról (itt: https://mmreflexiok.blogspot.com/2023/04/kolodko-mihaly-es-rejto-jeno-avagy.html), hogy a művészet és a giccs közötti határvonal gyakran ideológiai alapon, mesterségesen lett meghúzva. Ugyanilyen mesterséges a határvonal a múzeumokban bemutatott "hagyományos népművészet" és a ma is élő, alkotásokat létrehozó népi gyakorlatok, mint a brazil hőlégballonok vagy az egyes spanyol városok utcáit vallási ünnepeken beborító virág- és homokfestmények között.

Ezek az alkotások persze színesebbek és könnyebben értelmezhetők, mint a kortárs festészet sok alkotása (bár Frida Kahlo pont egy jó ellenpélda). De micsoda elitizmus már úgy hozzáállni, hogy csak az minősül igazi művészetnek, ami nehezen megfejthető, gondolkodást és műveltséget igényel. Amely kritériumot egyébként az elmúlt korok művészetével szemben nem hozzuk fel elvárásként (ld. a fenti bejegyzésemben emlegetett köztéri lovasszobrokat). Pavarotti áriáit sem feltétlenül elemezgeti hosszasan mindenki, aki elmegy a koncertre - de amikor az egyik hőlégballon egy Pavarottit ábrázoló zászlót húz maga után, az már nem műalkotás. (Megjegyzem, a magyar népművészet alkotásain a 19. században betyárok, a 20. század végén meg a Viszkis voltak az egyik visszatérő motívum, ehhez képest a Pavarotti-motívum - amit azzal indokolnak, hogy "mert hát mindenki szereti az operát" - elég sokat elmond a két kultúra közötti különbségről.) A Pavarottit ábrázoló hőlégballon szerintem gyönyörűen mutatja, hogy nincs olyan szigorú határ a művészet fajtái között, mint sokan gondolni szeretnék: amit valaki önkifejezésként, alkotási céllal létrehozott mások élvezetére, az ugyanúgy művészet, akkor is, ha nekünk személy szerint nem tetszik. De lehet, hogy ha az elitizmusunkat levetjük, beismerjük, hogy a szívünk mélyén minket is megszólít egy kicsit. A Balomania léggömbjei engem mindenképpen.

(A film nov. 24-ig látható az online Verzió fesztiválon, a kép ennek a honlapjáról van.)

2024. november 13., szerda

Szabó T. Anna: Zsoltárszimfónia

 ***SPOILER***



Szabó T. Anna az általam ismert legérzékenyebb, legtudatosabb feminista novellaírónő Magyarországon. Ez a novellája egy nagyon nagy tabutémát boncolgat, és azért is írok róla, hogy kicsit láthatóbbá tegyem, mert az elmúlt évek pedofilbotrányai kapcsán előkerülhet ez az érv, elsősorban az elkövetők részéről. Hogy tudniillik az áldozat saját maga is akarta.

Ezen a ponton egyrészt hivatkoznék Perintfalvi Rita könyvére (Amire nincs bocsánat), aki nagyon szépen kifejti azt a hatalmi egyenlőtlenséget, amely egy egyházi személy és a nyájába tartozó emberek között fennáll, és ami miatt egy ilyen viszony soha nem lehet egyenrangú. Egy papnak nem lehet nemet mondani, a kevésbé tapasztalt hívő akár bűnnek is gondolhatja a nemet mondást, főleg, ha a pap is ezt sugallja. A novella hősnője azonban valóban szerelmes a papba. Beszélhetünk akkor erőszakról?

Szerintem igen. Egyrészt nagyon jól látjuk, hogy a pap iránti szerelem a kislány számára menekülés szomorú Hamupipőke-életéből, amelybe csak a pap vezette kóruspróbák hoznak némi változatosságot. Másrészt elég egyértelmű a novellából, hogy a papba pont az elérhetetlensége miatt szeretett bele, ahogy más tinédzserek K-Pop zenekarok énekeseiért rajonganak. Ez biztonságos módja a szerelem megélésének, hiszen feltételezi, hogy a pap - a köztük levő hatalmi különbség és a cölibátusi fogadalom miatt - úgysem fog semmit csinálni. A kislány szerelmes volt a papba, még szexuális élvezetet is megélt ennek kapcsán, de nem állt szándékában ezt a pappal együtt megélni.

A novella végén a pap levelet ír a lánynak, amiben kvázi őt teszi felelőssé a történtekért, őt vádolja, amiért "elcsábította". Ez az erőszaktevők klasszikus hárítása. Valójában akármennyire szerelmes volt is a kislány, a papnak tartania kellett volna a határokat, egyrészt mert ezt fogadta meg annak idején, másrészt mert ha egy kicsit belegondol a kettőjük közötti hatalmi különbségbe, akkor nem él vissza a helyzetével. Szóval mindig gyanakodjunk, amikor az erőszakkal vádolt személy azt mondja, hogy a másik is akarta. Nem tudhatjuk, mit akart a másik pontosan, ő meg a saját privilegizált helyzetéből pláne nem.

(A novella a képen látható kötetben van.)


2024. november 3., vasárnap

Etiópiában készült

 

***SPOILER***

A kínaiak nagy ipartelepet építettek egy etióp kisvárosban, és már tervezik a másodikat. Csakhogy a leendő gyárak területén egy falu földjei terülnek el, amelynek lakosai addig nem engedik az építkezés megkezdését, míg kártérítést nem kapnak elvett birtokaikért. A kínaiak értetlenül állnak a dolog előtt, hiszen  mint a városi önkormányzattal való tárgyalásukból kiderül  ők már megfizették a kártérítést. De akkor hol a pénz?

A magyar nézőnek valószínűleg ez a rejtély nem okoz akkora fejtörést, mint a kínai befektetőknek, ahogy az is kínosan ismerős, ahogy a polgármester felvázolja nagyratörő álmait egy csodálatos pihenőparkról lovaglóösvényekkel, gyeppel és mesterséges tóval (ez különösen hasznos felhasználása a vízforrásoknak egy olyan régióban, ahol a gazdák kétségbeesetten imádkoznak esőért). És azon sem lepődünk meg nagyon, hogy a film végéig sem a csodapark, sem az ipari komplexum nem épül meg, a polgármester viszont már rég valahol máshol folytatja csak önmaga számára áldásos tevékenységét. A Budapesten soha meg nem épült Fudan Egyetem története mutatja, hogy a sztereotípiákkal ellentétben nem az afrikaiak a korrupció igazi nagymesterei.

A kínaiaknak persze gazdaságilag és politikailag is előnyt jelent, ha megvethetik a lábukat Afrikában, és ugyanez igaz az Európai Unióra is. Ám előfordulhat, hogy eljön az a pont, amikor elegük lesz a korrupcióból, úgy vélik, hogy ez nem éri meg, és keresnek egy másik várost vagy országot, ahol tisztábban mennek a dolgok. Persze jelenleg az EU egyetlen országa sem enged meg olyan léptékű kínai beruházásokat, mint Magyarország, mivel ezt eleve uniós szabályok tiltják. Ám amint egy másik ország rájön, hogy ha Orbán büntetlenül megszegheti a szabályozást, akkor ők is, simán lehet, hogy a kínaiak egy kevésbé korrupt és támogatóbb környezet reményében oda helyezik át tevékenységüket. Az, hogy mi lesz a magyar gazdaságból a kínai tőke nélkül, egy érdekes kérdés, de lekörözhet még minket Etiópia, ha nagyon igyekszik.

(Ha valaki a spoilereim ellenére is megnézné a filmet, a Verzió Fesztiválon megteheti.)

2024. október 28., hétfő

A Loafers és Alana Portero rossz szokásai

 


Mielőtt megnéztem volna a Loafers című dokut, úgy gondoltam, Írország első melegbárjának története maximum helyi kuriózumnak tekinthető. A film nézése során azonban megfogott a bár alapítójának és tulajdonosának, Derricknek a személye. A most már persze idős és szakállas férfi őszintesége, tudatossága és sziporkázó humora viszi el a filmet igazából.

Azután nemrég olvastam Alana S. Portero: La mala costumbre (A rossz szokás) című, vélhetően önéletrajzi ihletésű könyvét, amely egy transz lány öntudatra ébredéséről szól az ezredforduló környéki Madridban. Ebben a folyamatban meghatározó pillanat, amikor 14 évesen a barátjával először megy el egy meleg kávézóba. Antonio, a tulajdonos nemhogy nem dobja ki az egyértelműen kiskorú vendégeket, de támogatólag beszélget velük, mesél saját queer választott családjáról, sőt rövid HIV-prevenciót is tart. Noha a főszereplő nem coming outol transzként, Antonio automatikusan "kislánynak" szólítja, ami nemcsak tökéletesen működő gaydarra utal, hanem az első alkalom, amikor valaki magától értetődően nőnek tekinti a narrátort.

Azon kaptam magam, hogy Antoniót olyannak képzeltem el, mint Derrick a filmből (a szakállas változatban, hiszen a régi külsejéről csak fotókat láthatunk). Akár valós személyről mintázta Antoniót Alana Portero, akár nem, Derrick esete bizonyítja, hogy a melegbárok tulajdonosai rendkívül fontos szerepet játszottak a közösség életében. Eleve létrehozni egy olyan teret, ahol mindenki biztonságban önmaga lehet, nagyon fontos lépés, de ezek a pultosok gyakran kifejezetten felkarolják a hozzájuk betévedő fiatal, útkereső LMBTQ+ embereket, és bevezetik őket a szubkultúrába, amelybe amúgy sokkal nehezebb lenne bekerülniük.

Ma, az internet korában azt gondolnánk, hogy ez a funkció kevésbé fontos, és való igaz, hogy a mai útkereső fiatalok többsége valószínűleg egy netes kereséssel indul el az LMBTQ+ közösség felé. De ez nem mindig szerencsés. Előfordul, hogy csalók karjaiba futnak (ld. https://mmreflexiok.blogspot.com/2021/01/svindlerek-grindren.html), máskor jóakaratú emberektől kapnak rossz tanácsokat, mint egy általam ismert transz lány, akinek egy transz youtuber azt tanácsolta: ugyan, nyomjon csak annyi hormont, amennyit akar, nem kell ezeknek betartani a használati utasítását. (De be kell, és komoly bajod eshet, ha nem teszed.) Persze a netes csoportokban is vannak olyan emberek, akik önjelöltként támogatják az újonnan érkezőket és egyengetik az útjukat. Ugyanakkor a netes LMBTQ+ közösségek nem mindenki számára elérhetők, sok az emberekben a gyanakvás is (tényleg egy jó szándékú meleg sráccal beszélgetnek, vagy Novák Előd kamuprofiljával?). Plusz azt gondolom, személyesen találkozni egy meleg emberrel és látni, hogy nem depressziós, nem elmebeteg és nemcsak anonim módon hajlandó beszélni a szexuális irányultságáról, önmagában egy iszonyatosan fontos pozitív üzenet. Az internet korában is szükség van a Derrickekre és az Antoniókra.

(A Loafers című dokut az idei LIFT-en láthatjátok majd.)

2024. október 24., csütörtök

Az álturul álölyv, avagy a szélsőjobboldali nacionalizmus abszurdumai nemcsak viccesek

 https://telex.hu/belfold/2024/10/23/mi-hazank-56-megemlekezes-olyv-turul-solymasz-hegyvidek-xii-kerulet?fbclid=IwY2xjawGGs_pleHRuA2FlbQIxMQABHZdltGbVdsRvaT4S2iIVC6qpgp0hL3J3mOBIjhndO4ZnSRaqtXx2UOOYuw_aem_txLGA2_0Vllo7tL36ZfxYA

(kép: wikiwand)
A fél ország azon röhög, hogy a Mi Hazánk október 23-i megemlékezésén a turult megjelenítő "sólyom" (valójában szalagos álölyv) nem tartotta magát a forgatókönyvhöz. Ami szerintem amúgy szerencse, mert azért amint az óriás turulszobor fölött az ősmagyarok hatalmas totemállata helyett egy kisméretű ragadozómadár köröz, az malőr nélkül is elég röhejes lett volna. Egyébként meg a turul pontos fajáról vitatkoznak a tudósok (ha egyáltalán volt pontos faja, és nem általánosságban a nagyméretű ragadozó madarakat jelenítette meg - a természeti népek nem taxonómia szerint állnak hozzá az élővilághoz), de egész biztosan nem szalagos álölyv volt, az ugyanis Dél-Amerikában honos. Gondolom, Novák Elődék úgy álltak hozzá, hogy ha ez a jószág ölyvnek is ál, akkor jó lesz álturulnak.

Ezen a poénon túllépve azonban volt a ceremóniának egy szerintem sokkal gázosabb eleme, mégpedig az ágyúlövés. Ami nemcsak azért problémás, mert állatos programon eleve nem riogatjuk ilyesmivel négylábú vagy szárnyas barátainkat, kész csoda, hogy szegény álölyv épségben megúszta. De az ágyú ráadásul a kerületi önkormányzatot vette célba, ami akkor is nagyon gáz, ha nem találta el és nem is állt szándékában eltalálni. Novák Előd megint úgy viselkedik, mint az a gyerek, aki folyton rossz fát tesz a tűzre, és nézi, meddig feszítheti a húrt, míg meg nem büntetik. A szivárványzászló-lopkodásait megúszta, már azt se kellett volna, de ez komolyabb ügy. Mert tök más dolog csúnyákat mondani az önkormányzatra, esetleg közterekre festett graffitivel fejezni ki a véleményünket, és más ágyúval célbavenni egy épületet. Különösen 56 évfordulóján.

Persze vágom, hogy Novák Előd az (eredeti) pesti srácok utódjának képzeli magát, egyfajta forradalmárnak, aki fellázad a "liberális diktatúra" ellen. Ha ezt netán olvassa, elmesélném neki, többek között mit nem tettek volna az 56-os forradalmárok:

- nem erősködtek volna, hogy egy rosszul elhelyezett turullal meggyalázzák a fasizmus áldozatainak emlékét

- nem látványos ceremóniákat hajtottak volna érdemi tettek helyett, és

- nem veszélyeztettek volna állatokat (és potenciálisan embereket - akár az ágyúlövés, akár egy összezavarodott ragadozó madár okozhatott volna személyi sérülést) egy szimbolikus aktus kedvéért.

2024. október 17., csütörtök

What to do about globalized oligarchs, avagy nem(csak) a pénz mozgatja a világot

 ***SPOILER*** (bár nem tudom, készült-e felvétel az előadásról)



Marlies Glasius a nemzetközi oligarchákat kutatja, ezen belül is kiemelt figyelmet szentel az oroszországiaknak. Ugye az ukrán háború kapcsán számos szankciót hoztak ezek ellen az oligarchák ellen abban a reményben, hogy így rájönnek, nem áll érdekükben folytatni a háborút, erről meggyőzik Putyint és minden rendben lesz. Csakhogy Marlies szerint ezek a szankciók elég sok sebből véreznek. Például elég ritka, hogy egy adott oligarcha ellen minden ország azonos szankciókat vet be, tehát ha valakinek például több országban is van villája, kiválasztja azt, ahol semmiben sem korlátozzák, és odaköltözik. Ha valahová nem engedik be orosz útlevéllel, elővesz egy másikat 2-3 útlevele közül. Az oligarchák vagyonát sehol nem kobozzák el, legföljebb befagyasztják, ami nem mindig minősül érdemi szankciónak, értesültünk például egy olyan esetről, amikor egy oligarcha simán tovább lakhatott a befagyasztott kastélyában. Ha pedig el kell azt hagynia, abban sincs mindig köszönet, hiszen akkor a "befogadó" (bár ez esetben kevésbé befogadó) országnak kell fenntartania az ingatlant vagy yachtot, míg tulajdonosa ismét el nem foglalhatja.

Marlies szerint azonban egy másik fontos oka is van, amiért az oligarchák elleni szankciók maximum szimbolikus gesztusnak jók, de a háborút nem fogják leállítani. Ugyanis ha az oligarchákon múlna, már rég béke lenne Ukrajnában. A gazdaságnak nem tesz jót a háború (kivéve egy-két ágazatot, mint a fegyvergyártás), és számos orosz oligarcha maga is visszafogottan ugyan, de kritizálja Putyint miatta. Putyin azonban nem foglalkozik ezzel. Van neki elég hatalma oligarchák nélkül is, és láthatóan nem foglalkoztatja, hogy anyagilag hasznos-e Oroszországnak a háború. Egy nacionalista vezetés számára nem a pénz a legfontosabb, hanem a hatalom, még akkor is, ha ez anyagi és szellemi elszegényedést von maga után az országban (erre jó példa volt a CEU kiűzetése Magyarországról: https://mmreflexiok.blogspot.com/2019/11/ceu-pushed-from-hungary.html). Nyilván a háború és a gazdasági visszaesés a szegényebb rétegeket sújtja jobban, de egy igazi hataloméhes diktátor akkor sem adja fel nagyratörő terveit, ha esetleg neki magának is hátránya származik belőlük.

Épp ezért vagyok némileg szkeptikus, amikor a Nyitottak Vagyunk és más szervezetek azt hangsúlyozzák: az országnak gazdaságilag is jót tenne, ha megszűnne a politikai homofóbia. Ez ugyanis igaz, viszont az Orbán-kormánynak nem számít. Ők a hatalmat akarják megtartani, és ennek legjobb módja, ha ellenségeket kreálnak, akikkel szemben, állítják, csak ők tudják megvédeni az ország népét. Az LMBT+ emberek túl kézenfekvő ellenség ahhoz, hogy holmi gazdasági haszon érdekében abbahagyják a vegzálásukat.

2024. szeptember 24., kedd

A Mi Hazánk plakátleragasztó akciója, avagy mi a gond az idealizálással

 https://telex.hu/belfold/2024/09/23/arc-kiallitas-plakatrongalas-mi-hazank-mozgalom

A Mi Hazánk Mozgalom ahhoz képest, hogy magát az erkölcs képviselőjeként állítja be, meglepően sűrűn szegi meg a törvényt. Novák Előd zászlólopási akciói után most az ARC plakátkiállítás egyik plakátját ragasztgatták le. Ilyen volt:


és ilyen lett:


Mint néhány facebookos kommentelő rámutatott, a Mi Hazánk akciója ironikus módon megerősítette a plakát eredeti üzenetét, a mű címe ugyanis: "Anya vagy, ne panaszkodj!" Az is megfigyelhető, hogy míg az eredeti plakáton jellemzően átlagos hétköznapi, akár testi problémák (kialvatlanság, mindig piszkos ruha stb.) szerepelnek, ezekkel a Mi Hazánk csak idealizált szólamokat ("ajándék", "jövő") tud szembeállítani (tehát nincs köztük olyasmi, hogy "de jó, nagyobb lett a mellem!", ami ellenpontja lehetne az eredeti plakáton szereplő panaszoknak). Amivel ismét csak ráerősítenek a plakát üzenetére, hiszen ezek a szólamok körülvesznek minket a közbeszédben, és a gyereket vállalók közül biztos sokan azonosulnak is legalább néhányukkal. Vagyis két malomban őrölnek, és ha valaki a leragasztott változat mellett az eredetit is látta, az pontosan tisztában lesz az idealizáló szólamok ürességével - mint ez a cikkre kommentelő anyák történeteiből ki is derül.

De mi is a gond az idealizálással? Hiszen sokan ábrándozunk egy ideális világról, és ehhez a tévéből és az Instagramról is bőven kapunk muníciót. És sokan szeretnének úgy élni, hogy megvalósítják mások álmait. Csakhogy senki élete nem tökéletes, a legboldogabb anya is érzi néha kialvatlannak és fáradtnak magát. Ha viszont azt az üzenetet kapja, hogy ez nincs rendben, és kifelé tökéletesen boldognak kell látszania, abba sokkal inkább belerokkanhat, mint a gyerek körüli teendőkbe. Arról, hogy a színlelés milyen mentális teherhez és pszichés betegségekhez vezethet, bőven tanúskodnak a drogossá váló sztárok történetei, vagy a rejtőzködő LMBT+ emberek pszichés egészségével foglalkozó szakirodalom. Vagyis ha a közbeszéd idealizálja az anyaságot, és ezért az anyák nem beszélhetnek a dolog negatív oldaláról, akkor egy csomó gyerek pszichés problémákkal küzdő anya mellett fog felnőni. Ennek a következményeiről kérdezzük meg nyugodtan a pszichológusokat, Freud bácsival kezdve.

Persze az eredeti plakáton felsorolt panaszok egy részére megoldás lehet, ha van egy vagy több személy, akire az anya segítségként támaszkodhat, hogy néha ő is kipihenhesse magát. Korábban is írtam itt a blogon arról (például: https://mmreflexiok.blogspot.com/2018/06/az-azonos-nemu-parok-es-hazimunka.html), hogy a gyereknevelést egy vagy akár két emberre rátestálni irreálisan nagy feladat, és igazából vagy olyan közösségekre vagy olyan ellátórendszerre lenne szükség, ami a teher egy részét leveszi az anya/szülők válláról. Ez azonban csak akkor jöhet létre, ha lehet beszélni a problémákról. Ráadásul az anyaság idealizálása akkor is közbelép, ha amúgy az anya mellett lenne, aki átveszi a feladatok egy részét. Nemrég beszélgettem egy fiatal nővel, akinek a férje - amikor épp nem dolgozik - nagyon szívesen vigyáz a kisfiukra, sőt biztatja is feleségét, hogy ilyenkor pihenje ki magát, menjen el feltöltődni, szórakozni. A feleség azonban inkább arra használja ezt az időt, hogy elvégezze az összes házimunkát, hogy az idő többi részében csak a gyerekkel foglalkozhasson, mint egy jó anyának illik. Annyira internalizálta az anyákkal szembeni elvárásokat, hogy akkor is teljesítenie akarja őket, ha amúgy senki más nem várja el tőle. És közben öngyilkossági gondolatokkal küzd.

Dúró Dóra állítása szerint az eredeti plakát "családellenes", mert potenciálisan eltántoríthatja a fiatalokat a gyerekvállalástól. Csakhogy, mint fent kifejtettem, pont nem családellenesség az, ha beszélünk a gyerekvállalás árnyoldalairól. Egyrészt akkor lehet megoldásokat találni, hogy könnyebb legyen a családoknak, másrészt maga a panaszkodás is segíthet kiadni a feszültséget (ezt szerintem mindenki tudja, akinek volt valaha idős, sok betegségben szenvedő szomszédasszonya). Az viszont, ha nem készítjük fel a fiatalokat a gyerekvállalás valóságára, ezért a gyerekük pszichés problémákkal küzdő szülők mellett vagy esetleg intézetben nő fel, már tekinthető családellenesnek. Most ismét kiderült, hogy a nacionalisták számára csak az a fontos, hogy több gyerek szülessen, de az, hogy ezek a gyerekek milyen fizikai és pszichés környezetben nőnek fel, egyáltalán nem érdekli őket. Hát ennyit jelent nacionalista szemmel családbarátnak lenni.

2024. szeptember 10., kedd

Anti-doncamillók az egyházban

 Don Camillo figurájával gimnazista koromban találkoztam először, Eszter nevű osztálytársamtól kaptam kölcsön egy róla szóló könyvet. Visszatekintve meg tudom érteni, miért jött be ez a figura Eszternek, aki egy rendkívül jó humorú, ugyanakkor mélyen katolikus lány volt. Don Camillo falusi plébános igaz keresztény, aki ha elutasítást vagy gyűlöletet érez magában, gyorsan önvizsgálatot tart és jó útra tér; emellett azonban vicces, simlis, olykor bunyózik és a Terence Hill-féle változatban motorral megy le a lépcsőn (viszont abban kevésbé vicces, úgyhogy Fernandelt teszem ide illusztrációnak, aki számomra sokkal jobban hozza a figurát).


Persze Don Camillo kitalált figura, de én ismertem valódi hús-vér Don Camillókat. Még a 90-es években Litvániában ismerkedtem meg pár ferences szerzetessel, akik egy ottani lengyel faluban laktak. Rendkívül vicces emberek voltak (Janusz atyát és engem egyszer kidobtak egy vilniusi édességboltból, mert annyira röhögtünk, hogy zavartuk a vevőket). Szabad idejükben fociztak, túráztak, Marek atya 
Edward Stachurát olvasott és a reverenda alatt rózsaszín inget hordott, a helyi gyerekek pedig esténként a paplak kertjébe tódultak, ahol Janusz atya gitározott, és körjátékokat játszottak arról, milyen házimunkákban segített Jézus kiskorában. Egyikük elmondta nekem, hogy Szent Maximilián, az Auschwitzban mártírhalált halt náciellenes szerzetes példája inspirálta arra, hogy belépjen a rendbe. Számomra máig ők képviselik az emberarcú vallást, amelyben nincsenek fennkölt szólamok, csak hétköznapi vidámság, nyitottság és nagyon mély, őszinte hit.

A magyar katolikus közéletben ezzel szemben anti-doncamillókat találunk: olyan katolikus papokat, akik nagy fennkölten hirdetik a hitüket, de emellett gyűlöletet szítanak, miközben ők maguk is messze nem feddhetetlenek. A nemrég lebukott Bese Gergő atya mellett számomra Hodász atya is ide tartozik, és nemcsak azért, mert gyanítom, hogy bátor coming outját legalább részben a lebukástól való félelem ösztönözte (akkoriban már elég sok pletyka keringett róla). Az internalizált homofóbia egy dolog, ezen nagyon sok LMBT+ ember keresztülmegy, de ettől még nem kell nyilvánosan, hevesen uszítani az LMBT+ emberek ellen. Akkor különösen nem, ha fennáll a veszély, hogy ők maguk is a maguk által (is) gerjesztett homofóbia áldozataivá válnak. Bese Gergő és Hodász atya nemhogy Don Camillo standardjának nem felel meg, de még Fülig Jimmyének sem, akinek közismert bölcs mondása szerint „akinek vaj van a fején, ne sétáljon a napon”. Persze Don Camillo helyzeti előnyben van azáltal, hogy a feszületen levő Krisztus időnként emlékezteti rá, hogy viselkedik egy igaz keresztény – biztos vagyok benne, hogy Bese Gergő atyához nem beszél semmilyen Krisztus-szobor, na de ez nem véletlen.

Akármennyire is nyomja a magyar kormány a kereszténységet, statisztikák bizonyítják, hogy a katolikusok (főleg a gyakorló katolikusok) száma egyre csökken. Ez általában egész Európára igaz, szemben Dél-Amerikával, ahol a felszabadítás teológiája egy sokkal emberközelibb, doncamillo-szerűbb mentalitást hozott létre az egyházban. Ha a katolikus egyház fenn akar maradni, ilyesmire lenne szüksége, nem pedig mellveregető, gyűlöletkeltő anti-doncamillókra.

2024. augusztus 26., hétfő

Pa-dö-dö: Ob-la-di Ob-la-da, avagy a tengerparti testszégyenítésről

 https://www.youtube.com/watch?v=tvKPeRJnCy0



A bejegyzés nem annyira a dalból indul ki (bár igen vicces lett a magyar szövege), hanem inkább a fent linkelt videóklipből, aminek egyébként nincs igazán köze a dal sztorijához, inkább azt mutatja be, amint két csaj ökörködik a tengerparton. És persze a Pa-dö-dö alapból és szándékosan volt vicces, de annak idején sokaknak a poén része volt, hogy a két énekesnő nem igazán felelt meg korunk nőideáljának. Még a zenekar kedvelői is emlegették őket úgy, hogy "a két kövér".

Itt a nyár, és ennek kapcsán a közösségi oldalakon egyre több nő számol be arról, hogy beszóltak a külsejükre a strandon. Az mondjuk külön egy érdekes vonal, hogy az embereknek a teste mennyire középpontba került az elmúlt száz évben; a középkorban nem nagyon foglalkoztatott senkit a saját és mások testalkata, és ha száz évnél régebben íródott regényt olvasunk, feltűnhet, hogy eleve kevés szó esik a szereplők külsejéről, az pedig végképp nem gyakori, hogy ezek alapján minősítenék őket emberként (A három testőrben például Athosról tudjuk, hogy testesebb a társainál, de még az ellenségeiknek se jut eszébe emiatt lekezelni őt vagy gúnyolódni rajta). Korunkra jellemző, hogy kiemelt figyelmet szentelünk az emberi testnek, amit tükröz az egészséges életmód hangsúlyozása (leginkább a testi és csak kevéssé a lelki egészségre gondolva), a divat gyakori változásai és önkifejező szerepe, illetve az, hogy másokról gyakran a külsejük alapján vonunk le következtetéseket. Ennek hatására óhatatlanul is észrevesszük a másik testalkatát, a strandon pedig pláne, hiszen rendszerint jóval kevesebb ruhát visel, mint egyébként. Nem is ezzel van a baj, sőt azzal sem, ha megállapítjuk magunkban, hogy egy adott alkatú ember nekünk tetszik vagy nem tetszik - de elmondani már nem kellene neki (mert amúgy valószínűleg nem érdekli, nem a mi kedvünkért néz ki úgy, ahogy), és pláne nem másoknak jó hangosan az ő és mások füle hallatára.

Amikor (jellemzően) férfiak hangosan kommentelik más strandolók (jellemzően nők) külsejét, az nem arról szól, hogy megbeszélik egymás közt, kinek milyen alkat a zsánere. Hanem egyszerűen hatalomfitogtatás: ők mint "a teremtés koronái" megtehetik, hogy minősítik a nők testét. Ez olyasmi, amit a hierarchia alján levők nem tehetnek meg a fölöttük állókkal, legalábbis nyilvánosan - emlékezzünk, az Andersen-mesében is csak a társadalmi szabályokat még nem eléggé ismerő kisgyerek meri hangosan kimondani, hogy a király meztelen. A minősítés egyben megalázza azt, akiről beszélnek, akkor is (sőt talán még jobban) ha egyébként nem érti a megjegyzést, mert nem ismeri a nyelvet. 

2021-ben Spanyolország kihirdette, hogy a strandokon tilos a testszégyenítés. Persze mondhatnánk, hogy jó-jó, de mégis hogy lehet ezt a törvényt betartatni: ha valakik beszólnak egy nő külsejére, menjünk el rendőrt keresni, és egyben adott esetben fordítsuk le az illetőnek, mi hangzott el, ha külföldi volna és nem értené? És valóban nem tudom, büntettek-e meg bárkit is strandon történő testszégyenítésért, de nem is ez a lényeg. Hanem a törvény szimbolikus jellege: az, hogy a nők tudják, biztonságban érezhetik magukat a strandon, nem kell azon aggódniuk, hogy a külsejük miatt bárki megszégyeníti őket. Mondjuk hozzátenném, Spanyolországban ez addig sem volt jellemző; ezt illusztrálja az alábbi anekdota, valamint azt is, hogy a testszégyenítés kérdése nemcsak a nőket érinti.

A helyszín a Platja de Sant Sebastiá, Barcelona egyik nudista strandja. Ez nem olyan náci módon nudista, mint a hasonló magyarországi létesítmények, ahol leordítják a fejedet, ha a hideg szél ellen fel merészelsz venni egy pólót; itt ha akarsz, levetkőzöl, ha nem akarsz, nem. A közelünkben ült két transz srác: az egyik magán hagyta a pólót, a másik viszont levette, így látszottak a melleltávolító műtétének a hegei. És senki nem szólt be semmit se a félmeztelen srácnak, se annak, aki 40 fokban magán hagyta a fekete pólót. Mert erről szól az, hogy egy strand biztonságos: hogy annyit mutatsz meg a testedből, amennyit akarsz, és ez rajtad kívül senki másra nem tartozik.



2024. augusztus 14., szerda

A nyúl viszi a puskát, az utas tolja a buszt, avagy a neoliberalizmus abszurdumai

 https://kecskemet365.hu/2024/08/11/gubanc-a-mav-nal-az-utasok-toltak-a-vonatpotlo-buszt-kecskemeten-mert-nem-tudta-oket-elszallitani-a-szegedre-tarto-jarathoz/?fbclid=IwY2xjawEoN9BleHRuA2FlbQIxMQABHTn8Qvx5HOzWUYmTa0H81vEObJvPURnp3FnrupwFfpBdUhtl7rQierhOdg_aem_yL3WqhD43TmD8vqWMBs0NA



Ez a bejegyzés nem Frédiről és Béniről szól, bár a képen, amit a Flintstones Fandomról szedtem, ők találhatók (pontosabban csak Frédi és családja), hanem a fenti hírről, amelynek igazából többfajta olvasata lehetséges. A többség az abszurdumot látja benne, annak a hatását, hogy a magyar állam nem költ a járművekre, így lassan összeomlik a tömegközlekedés. Olyan hangok is megszólalnak azonban, amelyek az utasok szolidaritását, jó szándékát dicsérik, és a közösségi összefogás szép példájaként említik az esetet.

Természetesen respekt a segítőkész utasoknak, de azért ne feledjük: a MÁV kötelessége lett volna, hogy ezt megoldja. Eleve mondjuk nem ártana jobb állapotban levő buszokat használni, de oké, műszaki hiba vadiúj járműnél is előfordul. Csakhogy ha meghibásodik, akkor azonnal küldeniük kell egy szerelőt - ez a belvárosban, a vasútállomástól pár percre nem tarthat annyi ideig. Hasonlóképpen, a lerobbant busz nem képezhet akkora forgalmi akadályt Kecskemét belvárosában, ahol több útvonalon is el lehet jutni A-ból B-be, mint mondjuk a répáshutai műúton, ami elég keskeny és kanyargós, ráadásul az egyetlen módja, hogy eljussunk Répáshutára. (Őszintén szólva a cikk címét látva először azt hittem, tényleg valami isten háta mögötti helyen történt a meghibásodás, ahová hosszú időbe tartott volna eljutnia mind a műszakiaknak, mind a pótlóbuszt pótló kisegítő busznak.) Vagyis igazából elvárható lett volna, hogy megoldják a helyzetet anélkül, hogy az utasokra testálták volna.

Az utasok tolta pótlóbusz esete jól példázza a neoliberális hozzáállást. Az állam egyre több helyről vonul ki, és az amúgy állami feladatokat - mint oktatás vagy egészségügy - rábízza a magánvállalkozókra vagy a magánemberekre. Az állami iskolában nincs kréta és szappan, vigyen a gyerek, vagy írassa a szülő magániskolába. A kórházakban nincs elegendő ápoló és nem kapnak eleget enni a betegek, tehát járjanak be a családtagok ápolni, vagy válasszanak magánklinikát. Amivel ugye az a nagy probléma, hogy az állam viszont beszed a polgároktól egy csomó adót és járulékot annak fejében, hogy ezt a rendszert fenntartsa. Ez csak akkor hasonlítana Frédi és Béni autójára, ha abba benzint töltenének, mégis talpalni kellene.

A neoliberális államok persze pontosan tudják, hogy nem teljesítik a szociális feladataikat. Ezért az ideológiát hívják segítségül, és lelkesen ünneplik a család gondoskodó szerepét. Nem véletlenül társul ehhez a hagyományos női szerep hangsúlyozása; az, hogy a házimunka, gyereknevelés és idősgondozás a nőkre hárul, azokból az időkből ered, amikor az állam csak minimális szociális feladatot látott el, de a modern állam egyik feladata, hogy ezek egy részét átvállalja a családtól a polgárok adóinak és járulékainak fejében. És nyilván a probléma a gazdagokat nem érinti, mert ők megengedhetik maguknak a drága magániskolát-magánegészségügyet, bejárónőjük van, és vonatpótló helyett autóval utaznak. A neoliberalizmus tehát erősíti a társadalmi rétegek közötti különbségeket is, mindezt úgy, hogy az átlagember bele se gondol. Ő magától értetődőnek veszi, hogy a kórházba ő viszi még az étkezéshez és a tisztálkodáshoz szükséges eszközöket is, és hogy a vonatpótló buszt ő tolja le az útról, és utána gyalog megy az állomásra, ahelyett, hogy az utána következő vonatpótló buszok (amelyek előtt a lerobbant jármű forgalmi akadályt képezett) valamelyike felvenné és elvinné. Az állampolgár fizet az államnak és fizet a vonatjegyért, végül mégis ő az, akinek intézkednie kell, hogy a szolgáltatás működjön. A nyúl viszi a puskát, az utas tolja a buszt.

2024. augusztus 12., hétfő

A kanáriszívű magyar esete, avagy akikre képmutatóan vagyunk büszkék

 https://www.epe.es/es/olimpiadas/20240810/viviana-marton-oro-espanol-hungria-taekwondo-106844677, a kép a cikkből van


Márton Viviána a Kanári-szigeteken született, egész életét itt és Madridban élte le, azonban az olimpián magyar színekben indult, mivel a magyar taekwondo-csapatba könnyebb volt bekerülni, mint a spanyolba. Nem ő az első, aki ezzel próbálkozott, az anyai ágon magyar amerikai Swaney Elizabeth hasonló megoldással jutott ki a 2018-as téli olimpiára. Jelentős különbség viszont, hogy Elizabeth (le)szereplésével közröhej tárgyává tette az országot (https://mmreflexiok.blogspot.com/2018/02/swaney-elizabeth-kontra-eric-az-angolna.html), Viviána viszont élete első olimpiáján rögtön aranyérmes lett. A döntő után edzőjével közösen fogta a magyar zászlót és körbeszaladtak a stadionban, majd Viviána átadta a piros-fehér-zöldet edzőjének (aki amúgy finn), és ő maga a Kanári-szigetek zászlaját vette a hátára. Ez utóbbi gesztussal eufóriát váltott ki a canariókban, akik annál is inkább örültek, mert egyetlen más itteni sportoló sem szerzett érmet az olimpián. A fenti cikk és társai alatti kommentek "igaz szívű canarióként" hivatkoznak Viviánára, és gratulálnak Magyarországnak is, mondván: ez közös győzelem volt. Ehhez képest a Telexen látható videóközvetítés kommentátora meg sem említi - talán nem is tudja - hogy Viviána a Kanári-szigetek zászlajával pózol.

Már korábban írtam arról a jelenségről, hogy a magyarok mindenkit a "híres magyarok" közé sorolnak, aki elért valamit és akár a legkisebb mértékben is Magyarországhoz kapcsolható (https://mmreflexiok.blogspot.com/2017/03/mindenki.html). Persze Viviánának több köze van Magyarországhoz, mint Nepomuki Szent Jánosnak vagy a magyarul nem is beszélő Swaney Elizabethnek. Ugyanakkor - szemben a canariókkal - a magyarok láthatóan nem akarnak másik nemzettel osztozni a dicsőségben. Az, hogy valaki két országhoz is kötődhet érzelmileg, láthatóan elképzelhetetlen a magyar kommentátorok számára. Azt pedig enyhén szólva képmutatásnak érzem, hogy a külföldön élő magyarokat sokszor kigúnyolják és hazaárulónak nevezik - de keblükre ölelik, amint valami jelentős eredményt érnek el. Hasonló történt annó Karikó Katalinnal, akiről még a miniszterelnök is gúnyosan, leereszkedően nyilatkozott, míg meg nem kapta a Nobel-díjat.

Nem tudom, Viviána elvárásból vagy belső indíttatásból lobogtatta a magyar zászlót, de az biztos, hogy semmilyen írott vagy íratlan szabály nem szabta meg neki, hogy a kanári-szigetekivel is parádézzon. Biztos vagyok benne, hogy a kommentelők jól érzékelték: Viviána szíve, legalábbis részben, ide húz a szigetekre. Mert az az igazi otthonod, ami akkor is tárt karokkal vár, ha nem mutatsz fel kiemelkedő nemzetközi teljesítményt.

2024. augusztus 4., vasárnap

Hadas Miklós: A férfiasság kódjai, avagy az olimpia a maszkulinitásról is szól, de nemcsak

 Hadas Miklós a Magyarországon eleve elnyomott genderkutatásokon belül is egy kevéssé látható alterülettel, a férfikutatásokkal foglalkozik. Ebben a könyvében többek közt azt az elméletet veti fel, hogy a modern korban a sport egyfajta helyettesítője lett a háborúnak, egy lehetőség a férfiak számára, hogy vérontás nélkül bizonyítsák a férfiasságukat. Ez egy érdekes felvetés és nem is kívánom vitatni, az idei olimpia kapcsán azonban arra jutottam, hogy a nemzetközi versenysport nemcsak erről szól.

Egyrészről természetesen a szórakoztatásról. Az olimpia gyakorlatilag egy valóságshow, csak itt nem azon izgulunk, hogy kiszavazzák-e adott versenyzőt, hanem hogy megnyeri-e a 400 méteres síkfutást. Az olimpikonok ugyanolyan fajta celebek, mint a popénekesek és a színészek, és gyakran - néha akaratukon kívül, máskor nagyon is jól megtervezetten - ugyanazokba a szerepekbe kerülnek. Vannak romantikus heterók, mint a sokadszorra összeházasodó Norbi és Rubint Réka vagy az a kínai tollasozó, akinek a díjátadón kérték meg a kezét; vannak cuki, jófej és öntudatos melegek, mint Jim Parsons vagy Tom Daley; vannak, akiket egy csomó támadás ér, de mások meg a védelmükre kelnek, mint J. K. Rowling és Imana Helif (direkt azért tettem őket párhuzamba, mert általában azok támadják az egyiket, akik védik a másikat és fordítva); vannak, akik egyértelműen a rosszfiú kategóriába kerültek, mint Harvey Weinstein és Steven van der Velde; és vannak a vagányok, akiknek az extra cool stílusa azoknak is imponál, akiknek amúgy a többi típus nem, mint Dame Maggie Smith vagy Yusuf Dikeç sportlövő (őket én is bírom, úgyhogy ők lesznek a mai bejegyzés illusztrációi - Maggie Smith képe a Guardianból van).


 

Tehát sokunknak vannak kedvenc sportolói valódi vagy (gyakran tudatos imázsépítésnek köszönhetően) vélt személyiségük miatt, sokan mégsem nekik drukkolnak. Ugyanis a nemzetközi sportversenyeken, és különösen az olimpián, egy másik tényező is labdába rúg (vagy gerelyt hajít, vagy vehetünk más sportból is metaforát), és ez a nacionalizmus. Deklaráltan országok versengenek egymással, és az eredménytáblán azt gyűjtik, hogy melyik ország sportolói hány érmet nyertek. Ennek számos következménye van. Egyrészt ugye csak az érem számít, az is leginkább akkor, ha arany, ezért senkit nem érdekel, ha egy sportoló egyéni rekordot vagy akár országos csúcsot döntött, csak hogy felálljon a dobogóra. Emiatt aztán hatalmas nyomás nehezedik a sportolókra (ez akár halálhoz is vezethet, lásd annó Kolonics György esetét), a magyar közönség pedig felháborodva szapulja azokat az olimpikonokat, akik "csak" ezüstöt hoznak haza. Másrészt automatikusan a saját országod sportolóinak kell drukkolni akkor is, ha az ellenfél tehetségesebb vagy szimpatikusabb. Amikor egy ismerősöm kiírta a Facebookjára, hogy Hámori Lucával szemben Imana Helifnek szurkol, nemes egyszerűséggel hazaárulónak bélyegezték. A magyarok esetében az eltorzult nemzetfogalom következtében ez kiterjed mindenkire, akinek a legkevesebb kapcsolata is van Magyarországgal (ld. még https://mmreflexiok.blogspot.com/2017/03/mindenki.html), így amikor még régen teniszt néztem, "kötelezően" Szeles Mónikának kellett szurkolni, pedig ő sosem élt Magyarországon, és szerb színekben versenyzett.

Benedict Anderson a nemzetet "képzelt közösségnek" határozza meg. A "magyar" sportoló (akár magyar állampolgár, akár szerb) a mi tágabb családunk része, és úgy érezzük, hogy ha ő sikert ér el, az valahol a mi sikerünk is. Mondhatnánk, hogy milyen szép a közösségi érzés, de azért azon felül is vannak ezzel bajok, hogy Magyarországon a közösségi érzés csak a képzelt közösség felé nyilvánul meg, és sokkal kevésbé a közvetlen környezetünk felé. Sok szurkoló teljesen komolyan úgy gondolja, hogy a magyar sportoló neki köszönheti az eredményeit, és mélységesen felháborodik, amikor mondjuk Milák Kristóf nem áll le jópofizni a sajtóval, hanem inkább a felkészülésre és a versenyre koncentrál. Másrészt a sportolók egyfajta vágyteljesítőként működnek: mi magunk esetleg nem teszünk semmi hasznosat, de villoghatunk azzal, hogy egy magyar úszó aranyérmes lett. A Pottyondy Edina által találóan "aranyfüggő fotelgollamoknak" nevezett honfitársaink a magyar csapat teljesítményére büszkék ahelyett, hogy tennének valami olyat, ami miatt magukra lehetnének büszkék. Járhatnának mondjuk kórházakba beteg gyerekeknek mesét olvasni, vagy szervezhetnének szemétszedési akciót a falujuk környékén (direkt olyanokat írtam, amikhez semmi szaktudás és pénz nem kell), akkor talán nem éreznék szükségét, hogy néhány sportoló sikereiben éljék ki a teljesítmény iránti vágyukat. És talán az olimpiára is sima sportversenyként tekintenének, nem pedig egy nemzetek közötti vetélkedésre, ahol Magyarországnak mindenképpen bizonyítania kell.

2024. augusztus 2., péntek

Imana Helif győzelme és annak tanulságai

 https://sportal.blikk.hu/parizs-2024/helif-olimpia-boksz/2024080111562274659



(kép: hírstart)

A tények: Imana Helif algériai bokszoló olyan erőseket ütött, hogy ellenfele 46 másodperc után feladta a küzdelmet. Imana Helifnél kamaszkorában egy vizsgálat az átlagnál magasabb tesztoszteronszintet mutatott ki. A világbajnokságon ezért nem indulhatott, diszkvalifikálták, de az olimpiára más szabályok vonatkoznak, tehát ott igen. Az ő megnyert meccse közfelháborodást keltett, a transzfóbia mellett most már kis hazánkban is megjelent az interszexfóbia, különösen azért, mert esélyes, hogy a magyar Hámori Lucának is ki kell majd állnia ellene. Ennek kapcsán most én is szeretnék eloszlatni néhány félreértést.

1. Imana Helif nem transznemű: születésekor nőnek anyakönyvezték, és annak is vallja magát. Azok, akik az identitáspolitika veszélyeire próbálnak rámutatni az ő győzelme kapcsán, keverik a szezont a fazonnal. Ironikus módon az a magyar jogszabály, hogy védeni kell az emberek születési nemüknek megfelelő nemi identitását, jelen pillanatban pont alkalmazható: akinek a születéskor megállapított neme nő, és nőnek is tekinti magát, azt ne nevezzük már férfinak meg transznőnek, mint egyes kommentátorok teszik.

2. Imana Heifet nem minősítették interszexnek. A tesztoszteronszintje magasabb, mint egy átlag nőnek, de tudomásom szerint nem kapott interszex diagnózist. Ugye a biológiai nem egy spektrumon helyezkedik el, mindenkinél más az egyes hormonok aránya, a nemi szervek felépítése stb. Gondolom, van egy tesztoszteronszint, ami fölött egy női szervekkel rendelkező embert interszexnek nyilvánítanak, de Heif a jelek szerint ezt nem érte el. A nemzetközi sportversenyeknek megvannak a maguk kritériumai, hogy mikor diszkvalifikálnak valakit, de ez független az interszex diagnózistól (pl. ha valakinek a doppingtól nő meg a tesztoszteronszintje, az nem lesz ettől interszex). Az mondjuk valóban gáz, hogy ez a kritériumrendszer nem egységes, és az olimpián indulhat olyan, aki a világbajnokságon nem, de ennek semmi köze az interszexekhez. 

3. Hamis illúzió azt gondolni, hogy a sportban mindenki egyenlő esélyekkel indul. Egyrészt a testi adottságaink nem egyformák, nemcsak a hormonszint, de pl. a testalkat szempontjából se; egy 180 centis futónak hosszabb lábai vannak, mint nekem, nyilván gyorsabb lesz. Vannak táplálkozási elemek is, amelyek ezt befolyásolják, például a szójatermékek emelik az ösztrogénszintet, tehát aki olyan kultúrában él, ahol sok ilyet fogyasztanak, annak más lesz a hormonegyensúlya. Végül pedig nagyon nem mindegy, hogy valaki honnan származik. Erről már írtam Eric, az angolna kapcsán (https://mmreflexiok.blogspot.com/2018/02/swaney-elizabeth-kontra-eric-az-angolna.html). Azok a sportolók, akiket multicégek támogatnak, több edzőtáborban vehetnek részt, jobb minőségű sportfelszerelést kapnak, mint a kevésbé ismertek. Nyilván a szegény országok kevesebb támogatást fordítanak a sportra, mint a gazdagok. És olyan, anyagiaktól független tényezők is közrejátszhatnak, mint az éghajlat: ha valaki hűvös országban él és soha nem is edzett még 30 fokban, az egy melegebb éghajlatú országban rendezett versenyen valószínűleg rosszabbul fog teljesíteni, mint szokott (legalábbis a szabadtéri sportok esetében).

Tehát hozhatunk szabályokat az interszex vagy valamilyen módon az előírásoknak nem megfelelő testű sportolók kizárására, próbálhatjuk fenntartani az egyenlőség illúzióját, az soha nem fog megvalósulni. Talán sokan vágynának egy olyan világba, ahol tényleg csak az ember képességein és kitartásán múlik, hogy sikeres lesz-e, és az olimpia ezt az ábrándot kínálja. A valóságban azonban ez csak ábránd. Az olimpiát és más nemzetközi sportversenyeket nézők jobb, ha tisztában vannak vele: ez a műfaj a globális egyenlőtlenségeken, valamint a transz és interszex - meg a bizonyos normától eltérő testű - emberek elnyomásán alapul.

2024. augusztus 1., csütörtök

A zöld kártya és a "családbarát" politika

 Még a 2010-es évek második felében baráti társasággal valami várat vagy mit mentünk megnézni, és azon poénkodtunk, hogy úgy tehetnénk, mintha Patri meg én egy leszbikus pár lennénk, és Dávid és Berci a gyerekeink, hátha kapunk családi jegyet. Mondjuk Dávid és Berci ekkor már bőven huszonévesek voltak, úgyhogy jó eséllyel nem kaptuk volna meg a kiskorú gyereket nevelő szülőknek kitalált kedvezményt. Érdekes kérdés viszont, hogy ha egy (vagy több) kiskorú gyereket mutatunk fel, megkapjuk-e, noha a valóságban Patri és én nem vagyunk egy pár? Ha Dáviddal (akivel szintén nem vagyunk egy pár) mutatjuk fel egy másik kolléga hozzánk semmilyen módon nem kötődő gyerekét, akkor valószínűleg igen, noha nem vagyunk házasok, nem egy helyen lakunk, és szóban forgó gyereknek esetleg a nevét se tudjuk. A múlt hétvégén egy szivárványcsalád számára viszont kiderült: noha ők igazoltan egy pár és saját gyerekeikkel próbáltak bemenni a strandra, nem jár nekik a családi jegy, mert mindkét szülő férfi (a részletek itt: <iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpalmarci%2Fposts%2Fpfbid034eimuhr9VsNaqppJPqchaJtmPdTuuCQpv1AUa2TaUzqHJSM6RHXAFP9CBwTKstabl&show_text=true&width=500" width="500" height="722" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>)


Az idősebbek talán még emlékeznek a Zöld kártya című filmre, amiben Gerard Depardieu és Andie McDowell eljátszották, hogy ők egy pár, hogy a férfi zöld kártyát kaphasson az Egyesült Államokba. A filmnek az a jelenete, amiben faggatják őket, meglehetősen abszurd, de legalább valóban azt szolgálja, hogy a hatóságok felmérjék: ők tényleg egy pár, vagy csak úgy tesznek? Nyilván nem lehetne egy ilyen hosszas vizsgálatot lefolytatni egy családi strandbelépő kiadása előtt, de meg lehetne nézni mondjuk a lakcímkártyákat, hogy ugyanoda szólnak-e; egy ilyen elképzelt esetben ugye Dávid és én azonnal lebukunk, Marci és a párja viszont igazolni tudja, hogy ők egy család. Ám az állítólag családbarát Magyarországon nem ez történik. Itt az alapján minősültök családnak vagy sem, hogy mi a szülők neme, és ezzel valódi családok ezrei esnek el nemcsak a kedvezményektől, hanem a láthatóságtól is. Ez utóbbi nyilván célja is a kormánynak (meg mindazoknak, akik alsóbb szinten intézkednek, mert kétlem, hogy a strandpénztárost berendelte volna a belügyminiszter, ha lebukik, hogy szivárványcsaládnak adott családi jegyet). Az eredmény egy kirakatország, ahol van egy csomó látszólag boldog heteroszexuális család (ezek egy része a valóságban nem család, vagy család, de nem boldog), miközben számos boldog családnak a létezését is tagadják.

2024. július 31., szerda

Jézus Krisztus Szupersztár

 

(Kép: Jesus Christ Superstar Zone)

Amikor ez a film kijött annak idején, hatalmas felháborodást váltott ki keresztény körökben - nem elsősorban a képen látható Heródes dala miatt, hanem mert felháborítónak találták, hogy valaki Jézus életéről rockoperát ír. Hiába védekezett Webber és Rice, hogy de hát ők csak közelebb akarták hozni a Bibliát a fiatalokhoz, a rockzene akkoriban lázadó, polgárpukkasztó műfajnak számított, ami sokak szerint alapvetően szemben állt a hagyományos keresztény értékekkel. Ma már szinte elképzelhetetlen ez a felháborodás, hiszen azóta a rockzene a mindennapok részévé szelídült, a plázák háttérzenéjétől a politikai kampányok felvezetéséig mindenhol ott van, és megszületett a keresztény rock műfaja is. Vagyis ahogy egyre többen kedvelték a rockot, az egyházak is rájöttek, hogy öngólt lőnek, ha szembemennek a társadalmi trendekkel.

Mi ebből a tanulság a párizsi olimpia nyitóképét illetően? Nem arról fogok írni, hogy az Utolsó vacsora vagy valamely más festmény volt-e a megjelenített élőkép alapja, mert sokakkal ellentétben nem gondolom, hogy belelátok az alkotók fejébe. És nem is ez a lényeg. Hanem az, hogy ha többségi nemi identitású és nemi önkifejezésű emberek jelenítették volna meg bármelyik keresztény vagy egyéb tematikájú festményt, senki sem zúgolódott volna. Ahogy ma már a mainstream keresztény köröknek nincs problémája a Jézus Krisztus Szupersztárral, a mélyen dekoltált és csábító pózban heverő reneszánsz Madonnákkal vagy akár a Brian élete című filmklasszikussal, amelyben egy Jézushoz gyanúsan hasonlító figurát (aki ugyan váltig erősködik, hogy nem ő a Megváltó) egy nyíltan meleg színész, Graham Chapman játszik. Vagyis akiknél a rockzene, a kereszténység (nő)alakjainak szexualizálása vagy a melegség simán belefér (ez utóbbi persze csak korlátok közt), a drag queenek továbbra sem.

És ezzel van a fő probléma. Épp ezért nem az a megfelelő irány, ha bizonygatjuk, hogy de nem is az Utolsó vacsorát jelenítette meg az élőkép, mert ezzel kvázi azt sugalljuk, hogy azért azt tényleg nem kellett volna drag queenekkel. Az se feltétlenül hasznos, ha rámutatunk, hogy sok más műalkotásban, a Dr. House-tól a rajzfilmekig, megjelenítettek már Utolsó vacsora jellegű jeleneteket, mert a lényeget azzal is elkenjük. Hogy tudniillik azok az egyházak, amelyek szerint elvben mind Isten gyermekei vagyunk, és szeretnünk kell felebarátainkat, megkülönböztetik az embereket aszerint, hogy megfelelnek-e a hagyományos nemi normáknak. És amint valaki ezeket bármilyen módon megszegi, akkor már nem érdemes arra, hogy részesüljön a kereszténység kulturális örökségéből és megjeleníthesse azt. Mindez persze nemcsak a tiltakozó keresztény csoportokra és közszereplőkre igaz, hanem azokra a magánemberekre is, akik amúgy a hétköznapokban valószínűleg kevés dologgal kapcsolatban mérlegelik, hogy az megfelel-e a Biblia előírásainak, de most az Utolsó vacsora szentségére appellálva (ami nincs neki, hiszen ez nem egy ikon vagy más szentkép, csak egy keresztény témájú festmény) tiltakoznak a párizsi olimpia élőképe ellen, mert az "ez sérti a vallási meggyőződésemet" elfogadhatóbb ellenérv, mint az "ez engem azért sért, mert transzfób és szexista vagyok".

Szóval ne azzal érveljünk, hogy de ez nem is keresztény témájú kép, meg mások is lekopizták már, hanem azzal: és ha keresztény témájú képet drag queenek jelenítenek meg, az miért probléma?

Annak, aki végigolvasta, jutalmul idelinkelem Heródes dalát, hogy vidámabb napja legyen: https://www.youtube.com/watch?v=NEmScsUkbo4&ab_channel=Movieclips

2024. július 20., szombat

Antonio López Ortega: Los oyentes, avagy a provincialitás kérdése

***SPOILER*** 

A regény hősei a 70-es évek elején tinédzserek, és bolondulnak a klasszikus rockzenéért. Órákig hallgatják az angol nyelvterületről érkező zenéket és kedvenc lemezlovasuk, Ivan rockzenei műsorát a rádióban. Ivant valósággal bálványozzák, és legmerészebb álmuk, hogy találkozhassanak vele és odaadhassák neki a "mesterkazettát", amelyre saját kommentárjukkal vették föl a rock legnagyobb klasszikusait; úgy vélik, igazi hírnévre tennének szert, ha Ivan lejátszaná ezt a szalagot a műsorában. Végül egy iskolatársukon keresztül ténylegesen sikerül találkozniuk Ivannal és odaadni neki a mesterszalagot (amiről kiderül, hogy a másfajta technológia és a rossz minőség miatt nem lehet lejátszani a rádióműsorban), viszont az osztálytárs apukája értetlenül áll lelkesedésük előtt. Közli velük, hogy Ivan egy középszerű, provinciális alak, akinek a műsorát amúgy néhány hozzájuk hasonló tökkelütöttön kívül senki nem hallgatja.


Amikor Tenerifére költöztem, budapesti értelmiségi és művészetrajongó barátaim sajnálkoztak, hogy milyen provinciális helyre kerülök, ahol biztos nincs kulturális élet, színház meg koncertek meg ilyenek. Azon túlmenően, hogy nem mindenki számára a művészeti alkotások a legfontosabbak az életben, illetve egy csomó művészeti alkotás elérhető az interneten (oké, nem ugyanaz, de az alapgondolat ideális esetben átjön), a "provincialitás" fogalma is eléggé relatív. Egyrészt a világ végén is lehet pezsgő kulturális élet, ha hagyománya van és az önkormányzatok támogatják; néha azt gondolom, hogy városunk minden tősgyökeres lakója tagja valamilyen zenekarnak vagy kórusnak, ellenkező esetben a lakosság számát figyelembe véve nem jön ki a matek. Nyilván az a probléma fennáll, hogy kevesebb emberből valószínűleg kevesebb tehetséges; a garachicói kamarakórusnak az az egyetlen mentsége, hogy a városka kevesebb mint 5000 fős lakosságában gondolom egyetlen olyan tenort találtak, aki egyáltalán akar énekelni, mert ami a produkcióját illeti, még Foxi Maxival is jobban jártak volna. Ugyanakkor a világ távoli szegleteiben is születnek zseniális tehetségek, elég olyan világsztárokra gondolni, mint Kiri Te Kanawa. Másrészt Tenerife talán a világ vége ugyan, viszont sok nemzetközi produkció eljut ide, spanyolországiak pedig még inkább. Spanyolország lakossága csaknem 48 millió, tehát ha számokban mérjük a dolgot, elvileg csaknem ötször annyi tehetséges ember van, mint Magyarországon, és nem 10 millió, hanem 48 millió embernek (mármint ezeken belül a művészetrajongók - tételezzük fel, hogy ugyanakkora arányt kitevő - táborának) kell bizonyítani ahhoz, hogy valaki híres legyen. Ily módon ha egy gitárkvartettet Spanyolország legjobb gitáregyüttesének választanak (őket hallgattuk meg decemberben), az nagyobb eredmény, mint Magyarország ünnepelt színésznőjének lenni. Akárcsak a Los oyentes venezuelai fiataljai, a magyarok saját közegüket elhagyva (például külföldre utazva) könnyen szembesülhetnek azzal, hogy az általuk bálványozott művészeket ott nemcsak nem ismerik, de a produkcióikat megtekintve vagy meghallgatva nem tartják őket különösebben nagy számnak. Néhány kivételtől eltekintve Magyarország (főleg az utóbbi időben) nem sok világhírű művészt adott, és ennek nem feltétlenül csak a nyelvi nehézség az oka. Egy nagyobb országból nézve a magyarországi művészet az, ami provinciális, és bár ez nem feltétlenül jelent minőségi értékelést (ld. fent), azért arra sem ok, hogy a budapestiek lenézzék a világ távoli szegleteiben élők kulturális életét.

2024. július 11., csütörtök

A Széchenyi-kilátó és a Spittelau erőmű


 



Amikor Budapestre megyek, általában Bécset is útba ejtem. Nemcsak azért, mert oda olcsóbb a repülőjegy, hanem mert három évig éltem Bécsben és saját magam meglepetésére megszerettem ezt a zöld, élhető, gondoskodó várost. Azt szoktam mondani, hogy Budapest egy kultúrsokk, Bécsbe viszont hazamegyek, de ez nem teljesen igaz. Bécsben is ér olykor kultúrsokk, például amikor részeg magyar és lengyel hajléktalanok tántorognak a 6-os metró állomásai mellett. Ugyanakkor Budapestnek vannak olyan (többnyire külső) részei, amelyekhez elsősorban pozitív emlékek fűznek. Amikor most egy tematikus városnéző sétán felmentünk a Széchenyi-kilátóhoz, eszembe jutottak azok a téli délelőttök, amikor a zöld jelzésen futottam le a Normafától a Költő utcán keresztül a Márton-hegyre, mert a hó és a sár miatt az erdei futás nem volt opció, így viszont mégiscsak a természet közelében, a hegyen voltam. Ezt az épületet ugyanolyan (bár régebbi) kedves ismerősként üdvözöltem, mint Bécsben a Spittelau szemétégető erőművet, amelyről a többségnek csak Hundertwasser színes képei jutnak eszébe, de működése és a fenntartható energiatermeléshez való hozzájárulása legalább ilyen érdekes (aki még nem tette meg, annak javaslom, hogy jelentkezzen be egy vezetett túrára). Mindkét városhoz fűződnek jó emlékeim (és rosszak is, bár azok inkább Budapesthez), mindkét helyen vannak barátaim, aktivista múltam, kedves erdőim, parkjaim és épületeim. Az általam ismert városrészekben habozás nélkül útbaigazítok bárkit, és a vonatból kiszállva magabiztosan indulok el a legközelebbi buszmegálló vagy élelmiszerbolt felé, és ottani barátaimmal lelkesen és minden értetlenkedés nélkül tárgyalom meg a városvezetés legújabb intézkedéseit.

Mit jelent otthon lenni valahol? Sok külföldre költözött magyar úgy beszél budapesti utazásáról, hogy „hazamegy”. Én kerülöm ezt a kifejezést, mert számomra az az otthon, ahol lakom és lakni szeretek. Ugyanakkor azok a helyek, ahol eddigi életem során éltem (és kérdőjellel és megkopva bár, a fentiek mellett egy iowai kisváros is ott kullog a lista végén), mindig visszaidéznek egy kis otthon-érzést. Nem tartom magam digitális nomádnak, mert nem célom, hogy az egész világon mindenhol és egyben sehol sem legyek otthon. Ha minden jól alakul az életemben, soha többé nem költözöm el tartósan a szigetről. Mégis a szívemben három hely verseng az „otthon” titulusért, és helyzettől függ, hogy éppen melyik a győztes (Budapesten az otthon-érzést erősíti mondjuk egy svábhegyi séta, de gyengíti az, amikor rekkenő hőségben a Nyugatiban egy konténerben zsúfolódnak össze a jegyet venni kívánó utasok). Lehet, hogy a szexuális vonzalmakhoz hasonlóan a helyekhez való érzelmi kötődés is lehet fluid vagy akár poliamor, és szükségtelenül bekorlátozzuk az embereket, ha elvárjuk tőlük, hogy egyetlen helyet tekintsenek az otthonuknak.


 


2024. július 5., péntek

A Kung-fu Panda két apukája

 

A harmadik részben (SPOILER a 3. részhez!) Po megtudja, hogy örökbe fogadták, és meg is találja vér szerinti apját. A 4. részben örökbefogadó és vér szerinti apja együtt dolgoznak és vándorolnak, és visszatérő poén, hogy mindketten Po apjaként mutatkoznak be és ez folyamatos értetlenséget vagy gyanakvást szül.

Van az a magyar mondás, hogy "csinálja az, akinek két anyja van", azt sugallva, hogy senki nem fogja megcsinálni (de én biztos nem). Pedig elég sok gyereknek van két apukája vagy két anyukája. A szivárványcsaládokon kívül ilyenek lehetnek például a mozaikcsaládok, ha a gyerek az őt nevelő mostohaszülőt ugyanúgy apának vagy anyának tartja, mint elvált vér szerinti apját vagy anyját. Nem kizárt a Kung-fu Pandás változat sem, vagyis hogy egy örökbefogadott gyerek mind vér szerinti, mind nevelőapját apának tekinti, de az sincs kizárva, hogy egy hivatalosan nem örökbefogadó, viszont a gyerekről gondoskodó felnőtt (keresztanya, nagybácsi vagy akár idősebb testvér) tekintődik szülőnek. És bár pár éve hatalmas felháborodást váltott ki a pride-on az a tábla, hogy "Jézusnak is két apja volt", ez technikailag igaz. A szülőség kultúránkban egyaránt jelenti a vér szerinti kapcsolatot és a szülői szerepet (pl. gondoskodást), és a kettő nagyon gyakran különválik - mellesleg nemcsak napjainkban, hanem már évszázadok, sőt évezredek óta, hiszen örökbefogadás az emberiség hajnala óta létezik, és régen, amikor sokkal több gyereknek halt meg valamelyik szülője (a nők jellemzően szülésben, a férfiak háborúban), elég gyakori volt, hogy a megözvegyült szülő újraházasodott. Történészek és mesekutatók rámutattak: az, hogy milyen sok mesében szerepel mostohaszülő, szintén tükrözi, hogy az ilyen típusú mozaikcsalád már évszázadok óta a kultúra része.

A szivárványcsaládoknak (Magyarországon különösen, de valamennyire más országokban is) még mindig küzdeniük kell a láthatóságért és azért, hogy elismerjék a családformájukat, és ne kérdőjelezzék meg folyamatosan, hogy lehet-e egy gyereknek két anyja vagy két apja. Ha viszont társadalmi szinten is tudatosabbak lennénk azt illetően, hogy a szülőség fogalma több mindent jelent, kevésbé döbbennénk le a szivárványcsaládokon, és nem mellesleg a vér szerinti szülőkből és gyerekeikből álló nukleáris család ideálját is tudnánk annak tekinteni, ami: a számos lehetséges családforma egyik változatának.

2024. június 8., szombat

A turista esete a túl ráncos krumplival, avagy kik és miért érzik magukat rosszul külföldön

(kép: wikipédia)

 A papas arrugadas vagy ráncos krumpli kanári-szigeteki specialitás: a krumplit nagyon sós vízben addig főzik, amíg a héján fehér csíkok nem képződnek, ilyenkor mártással lehet enni és nagyon finom. Legalábbis sokunk szerint. Nemrég viszont Lanzarotén egy turista felháborodott, sőt nem volt hajlandó kifizetni a krumplit, mert az szerinte "túl ráncos" volt. Persze most az egész szigetcsoport ezen röhög, és érkeznek a nem túl jóindulatú beszólások az olyan külföldiekről, akik nulla nyitottsággal látogatnak vagy költöznek el egy másik országba.

https://diariodeavisos.elespanol.com/2024/05/un-turista-se-niega-a-pagar-por-unas-papas-canarias-demasiado-arrugadas/

Azok mellett a magyarok mellett, akik külföldön megtalálták a helyüket, gyakran hallani olyanokról is, akik viszont folyamatosan szidják a befogadó országot és annak lakóit, és egyáltalán nem elégedettek vele, vagy akik annyira képtelenek beilleszkedni, hogy ebből konkrétan problémáik lesznek. Elgondolkodtam, mi kell ahhoz, hogy valaki tényleg új életet tudjon kezdeni egy másik országban.

Első körben nyilván az, hogy ez az ő választása legyen. Egy volt osztálytársamnak azért kellett Ausztriába költöznie, mert a férje ott kapott munkát; ő maga viszont egy szót sem tudott németül, és utálta, hogy háziasszony-szerepbe kényszerül és még a gyereke házi feladatában se tud segíteni a nyelvtudás hiánya miatt. Ugyanő korábban hosszú ideig élt Olaszországban és élvezte; ott beszélte a nyelvet, a mentalitás is közelebb állt hozzá, és nem mellesleg saját döntéséből, nem családi nyomásra költözött ki. 

Az, hogy valaki mennyire ismeri a célországot, nemcsak annak az eldöntéséhez fontos, hogy tudna-e ott élni, hanem ahhoz is, hogy sikerüljön lakást és munkát találnia, és ne kerüljön kiszolgáltatott helyzetbe (erről bővebben itt: https://mmreflexiok.blogspot.com/2024/05/a-zurichifloridaitenerifei-expressz.html). Persze észben kell tartani, hogy turistaként járni valahová nem ugyanaz, mint ott élni és dolgozni, sőt egy erasmusos ösztöndíj sem feltétlenül készít fel arra, hogy mennyire könnyű vagy bonyolult az álláskeresés, a hivatali ügyintézés, a kapcsolati háló kiépítése. Aki kizárólag nyáron járt Svédországban, lehet, hogy nincs felkészülve a téli hidegekre, és amíg Koppenhágában gyakorlatilag mindenhol elboldogulhatsz az angollal, ez nem feltétlenül igaz az isten háta mögötti kis dán falvakra.

Apropó nyelvtudás: már sokszor hangsúlyoztam ennek a fontosságát úgy általában az életben, ahhoz meg pláne, hogy megismerjünk egy másik országot és be tudjunk ott illeszkedni. Túl sokan költöznek ki úgy, hogy alig beszélik a nyelvet, aztán kizárólag a helyi magyar közösségre támaszkodva próbálnak boldogulni (erről is lásd a fent említett bejegyzést). Így azonban nagyon korlátozzák a lehetőségeiket akár munkakeresésről, lakáskeresésről vagy szociális hálóról legyen szó. És egy nem angol nyelvű országban az angol akkor sem elég, ha amúgy a helyiek közül sokan beszélik. Lehet, hogy szerzel pár helyi barátot, de nem fogsz tudni eljárni azokra az eseményekre, amelyek nem a külföldieknek szerveződnek, tehát ismét csak kívülálló maradsz. Sok országban alakulnak ki a helyi kultúrától teljesen elszigetelődött digitális nomád vagy expat közösségek, akik amúgy jól elvannak egymással, de ha tényleg csak ezen a közösségen belül érintkeznek emberekkel, akkor igazából akár otthon is maradhattak volna. Egyébként a sok helyen megfigyelhető idegenellenességet is gyakran az ilyen elzárkózás generálja, tehát a csak magyarokkal érintkező magyarok (ez más nemzetekre is vonatkoztatható persze) azoknak is ártanak, akik amúgy próbálnak a helyi közösség életében részt venni.

A közösségben való részvételhez nem elegendő a nyelvtudás: kellően nyitottnak és rugalmasnak kell lenni, és képben lenni a helyi kultúrával. Nem muszáj megenni a ráncos krumplit, ha nem szeretjük, de legalább ne küldjük vissza felháborodottan, hogy elrontották. Valószínűleg senkit sem zavar, ha egy külföldön élő magyar család magyaros ételeket főz otthon vagy a magyar tévét nézi az interneten, vannak azonban más kulturális elemek, amelyeknek a megtartása komoly akadályt jelenthet a beilleszkedésben. Hallottam Finnországban élő magyar családról, akikkel végül a gyermekvédelmisek kezdtek foglalkozni, mert az iskolában a tanárok észrevették, hogy a szülők nem töltenek minőségi időt gyerekeikkel és elhanyagolják azok mentálhigiénés ellátását. Magyarországon, ahol számos helyen a közös tévézés a legfőbb családi program, és sokak szerint a pszichológus "a diliseknek való", ebben semmi meglepő nem lenne, de a finneknél más a standard, és amitől Magyarországon senkinek nem szaladna föl a szemöldöke, amiatt ott a gyerekek állami gondozásba vételét fontolgatták. Hasonló kultúrsokkot okozhat a nyugat-európaiaknak az, hogy a magyar férfiak között elterjedt szokás az utcán nők után fütyülni vagy kiabálni. Több kutatás is rámutatott, hogy a magyar férfiak nem is értik, mi ebben a rossz, Bécsben vagy Stockholmban viszont ez szexuális zaklatásnak minősül. A politika ki is használja ezt a tényt: olvastam olyan kutatást, amely azt vizsgálta, miért szavaztak angliai fehér nők a brexitre, és a leggyakoribb válasz az volt, hogy elegük volt a szexista módon viselkedő magyar és lengyel bevándorlókból. Ez egyébként ugyanaz az ország, ahol a pakisztániakat és a Nagy-Britannia egykori afrikai gyarmatairól érkezőket tárt karokkal fogadják; nem az a lényeg, mennyire különbözik eredetileg a két kultúra, hanem az, hogy az érkezők mennyire hajlandók alkalmazkodni a befogadó országéhoz.

Olyanok is vannak azonban, akiknél nem lehet ennyire konkrét akadályokra rámutatni, mégsem boldogok az új országban. Lehet, hogy túl sokat vártak tőle, és amikor szembesültek vele, hogy ez a hely sem tökéletes, vadul szidni kezdik és csak a negatívumokat látják meg benne, sőt azokat, akik jól érzik ott magukat, megvádolják, hogy rózsaszín ködben élnek vagy hazudnak maguknak és másoknak. Ezzel párhuzamosan az ilyen kritikusok számára eredeti kultúrájuk gyakran felértékelődik; ők azok, akik folyamatosan vágyakoznak szülőhazájuk után. Meglepő módon mégsem költöznek vissza akkor sem, ha könnyen megtehetnék. A szívük mélyén érzik, hogy Magyarország sem olyan tökéletes, mint ahogy az emlékeikben él. Egyszer beszélgettem egy lánnyal, aki nagyon magányosnak érezte magát Spanyolországban és mindig visszavágyott Budapestre, de aztán kiderült, hogy tulajdonképpen ott sem voltak soha barátai. Igazából a probléma gyökerét nem az ország jelentette, hanem valami más. És míg vannak, akiknek a beilleszkedéséhez tényleg az kell, hogy elmenjenek egy másik országba - mint azok a roma és/vagy LMBT+ fiatalok, akik Magyarországon az előítéletek miatt rekesztődnek ki, de egy nyitottabb országban önmagukért kedvelik vagy nem kedvelik őket, - mások esetében az ok önmagukban keresendő, és a külföldre költözés ugyanolyan álmegoldás, mint másoknál a promiszkuitás vagy épp a nem megváltoztatása (https://mmreflexiok.blogspot.com/2012/03/akik-megbantak.html). Ettől még az országváltás vagy a nemi helyreállító műtét legitim megoldás azoknak, akiknek tényleg erre van szükségük. Amikor külföldre szakadt és emiatt folyamatosan fanyalgó magyarokkal találkozunk, érdemes tudatában lennünk: legtöbbször a hiba nem az új országban van, hanem bennük.