2023. július 7., péntek

Antonia Forster: Diving into the LGBTQ+ virtual reality museum

 Az ötlet maga zseniális: egy múzeum a virtuális valóságban, amelyben LMBTQ+ emberek személyes tárgyainak a fotóprogrammal létrehozott, 3D-s másolatai láthatók, és hozzá megismerhetjük a történetüket is. Ami azonban engem igazán megfogott, az magának a múzeumnak a története. Antonia ugyanis az előadásban elmesélte, hogy a saját családja nagyon elutasítóan reagált a coming outjára, egy kivétellel gyakorlatilag megszakították vele a kapcsolatot. Ezért akart létrehozni egy olyan virtuális teret, ahol a ciszheterók több információt kaphatnak az LMBTQ+ emberekről és ezáltal talán növekszik irántuk az empátiájuk, azok az LMBTQ+ tinédzserek pedig, akik - mint annó ő maga is - elszigetelten nőnek föl, valahová tartozónak érezhetik magukat.



Pontosan ugyanez volt a célja a 2000-ben indult Melegség és Megismerés Programnak. És noha ezt szerintem egyikünk sem mondta ki, akkoriban titkon reménykedtünk abban, hogy 23 év múlva ez a program már idejétmúlt lesz, vagy legalábbis más formában létezik tovább, mert eredeti formájában többé már nem lesz róla szükség. Azt biztosan nem gondoltuk, hogy két évtizeddel később még mindig lesznek queer gyereküket kitagadó szülők, ráadásul Angliában, vagy hogy sok magyar LMBTQ+ fiatal nemcsak elszigetelten nő föl, de még bele se lapozhat a könyvesboltban olyan regényekbe, amelyekben hozzá hasonlóan érző karakterek szerepelnek, mert ezeket a köteteket számára veszélyesnek minősítik és lefóliázzák. Elszomorító, hogy Antonia még a 21. század második évtizedében is homofóbiát tapasztalt a családjában, de még elkeserítőbb, hogy míg Anglia (ebből a szempontból) keveset ment előre, addig Magyarország ráadásul hátra, és a mai LMBTQ+ tinédzserek megfosztatnak egy csomó olyan lehetőségtől - beleértve (a homofóbtörvény és az annak hatására működésbe lépő öncenzúra következtében) a Melegség és Megismerés programot  - amelyek 20 évvel korábban coming outolt társaiknak segítséget nyújthattak.

Ami viszont jó hír: akárhogy próbálkozik a magyar kormány, a teljes internetet nem tudja betiltani. Úgyhogy az LMBTQ+ fiataloknak szeretettel ajánlom figyelmébe az LMBTQ+ VR múzeumot. A kép a múzeum honlapjáról származik:

https://lgbtqvrmuseum.com/


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése